עלון שבועי לאימייל

הרשמו לקבל את עלון החווה לאימייל

26-28 בפברואר 2024 – תחזיק חזק עלה קטן שלי

תחזיק חזק עלה קטן שלי
כי לא תמיד הכל בחוץ בהיר
ורוח סער וסופה קרה
תזכור ותתחזק אני איתך!
תחזיק חזק עלה קטן שלי.

(מתוך: עלה קטן שלי. מילים ולחן – ישי לפידות)

כבר חודשים ארוכים שהמחשבות והלב עם החטופים בעזה. ויש רצון להעביר אליהם בכל דרך שהיא בקשה ותקווה – תחזיקו מעמד, אנחנו אתכם. היום אני כותבת על עלים, וחשבתי על עלה קטן המחובר לעץ, ולפעמים ברוח העזה או תחת מטח ברד הוא מרגיש בודד, וחלש ואבוד – אבל הפטוטרת המחברת אותו לעץ חזקה ודרכה עוברים אליו חומרי הזנה וכוחות, ואם נתבונן עליו נראה שהוא גם חלק מעלווה גדולה וירוקה, והוא לא לבד.

בשבועות האחרונים פוחת מגוון העלים הירוקים בשדה. אנחנו נשארים רק עם העמידים ביותר: החסה, המנגולד והקייל, הפטרוזיליה והכוסברה, שמלווים אותנו בנאמנות כמעט כל השנה, וגם הם בעונה הזאת צומחים לאט… בתקופה שכזאת אנחנו מנסים להעשיר את צידו הירוק של הארגז גם בירוקים שבאים עם ירקות שורש וגבעול: וכך פגשתם ואולי עוד תפגשו, בעלי סלק, עלי לפת, עלי דייקון, עלי צנונית וכמובן – העלים שמגיעים עם שורש הסלרי ושורש הפטרוזיליה.

קרא עוד »

19-21 בפברואר 2024 – הדבר החשוב באמת סמוי מן העין

הנסיך הקטן חצה את המדבר, ולא פגש נפש חיה פרט לפרח אחד.
“היכן בני האדם?”, שאל הנסיך הקטן בנימוס.
“בני אדם? ראיתי אותם לפני כמה שנים. אי אפשר לדעת היכן הם נמצאים. הרוח מעיפה אותם לכל עבר. אין להם שורשים, וזה מקשה עליהם מאד.”

– אנטואן דה סנט-אכזופרי, מתוך “הנסיך הקטן”

אחת הסנוניות שמבשרת אצלנו את אמצע החורף היא פטרוזיליית השורש – היא זקוקה לזמן ארוך כדי לצמוח, ולכן למרות שאנחנו זורעים אותה בתחילת הסתו, היא מוכנה לקטיף רק באמצע החורף ומשמחת אותנו מאוד בבואה. היא מצטרפת באיחור מה לחברה הטוב, ודודנה הרחוק, סלרי השורש, אותו אנחנו שותלים ולא זורעים, ולכן הוא מקדים ממנה להגיע. השבוע ניתן את הבמה לשניים האלה שצומחים נחבאים מהעין, אבל כשהם יוצאים מהמחבוא, זו סיבה מצויינת להעמיד סיר מרק (אבל לא רק).

קרא עוד »

12-14 בפברואר 2024 – הזחל הרעב (וההדור)

שָׂא רַגְלְךָ מִדַּוְשַׁת הַגָּז
הַפַּרְפַּר חוֹצֶה אֶת הַכְּבִישׁ

אוה קילפי   (תרגום: רמי סערי)

לפני כחודשיים הצטרפה אלינו לסיוע בעישובים הרבים בשדה ימימה. בסוף יום העישובים היא הראתה לנו זחל יפיפה שמצאה בעישוב בערוגת השום. זה היה זחל יוצא דופן, לא אחד מהמוכרים לנו שאיתם אנחנו מתמודדים בשדה, הוא לא דמה לאף אחד מהזחלים הזללנים, שאוהבים לנשנש את הירקות שלנו. יצאנו לחקור, חיפשנו תמונות והשווינו למראה הייחודי של הזחל, ולבסוף – מצאנו

קרא עוד »

5-7 בפברואר 2024 – עבודת שורשים

לכבוד הופעתו של הפול הירוק וחגיגת האפונים בחודשים האחרונים חשבתי לחזור ל”עבודת השורשים” של המשפחה המיוחסת והמופלאה אליה שייכים התרמילאים האלו – משפחת הקטניות. וכשמדובר במשפחת הקטניות “עבודת שורשים” אינה רק ביטוי. כפי שתראו, במשפחה הזו הרבה קורה דווקא למטה, מתחת לפני הקרקע, בצמוד לשורש. אבל בואו נכיר קודם את החמולה –

קרא עוד »

29-31 בינואר 2024 – טנא ירוק, פרח לבן

טנא ירוק, פרח לבן, 
יין אדום, פת במלח – 
זה מה שיש, שב איתנו כאן.
נעמי שמר

בימים האלה, כשהלב שלנו מתפקע מכמיהה לראות את כל החטופים וכל החיילים שבים הביתה בשלום, השיר הזה, המתאר את הדלת הפתוחה והארוחה הפשוטה המחכה בבית, מקבל משמעות אחרת. 

בארגזים שלכם יש בשבועות האחרונים פרחים לבנים, שאולי קשה לכם לזהות אותם כפרחים, אבל זה ממש מה שהם – פקעת צפופה צפופה של ניצני פרחים שעדיין לא פרחו, אתם מכירים אותם כראש כרובית:

קרא עוד »

22-24 בינואר 2024 – יש דברים נסתרים

השבוע אנחנו מספרים על מה שנמצא מתחת לאדמה, אבל לא על שורשים, אלא על פקעות. אם השורשים הם כמו יסודות הבית, המעגנים אותו בקרקע, הפקעות הן המרתף – בהן שומרים דברים חשובים לשעת הצורך. הפקעות הן בדרך כלל מעובות ומעוגלות, וחסרות את הצבע הגבעולי הירוק המתקבל מכלורופיל. מתחתית הפקעת יוצאים שורשים כלפי מטה, ומחלקה העליון – גבעולים, ענפים ועלים כלפי מעלה.

קרא עוד »

15-17 בינואר 2024 – יד חורפית וזרוע ירוקה

בימים האחרונים יורדים על השדה גשמים טובים ועדינים, הרבה טיפות עושות את דרכן מהמרום אל האדמה, אבל לא מצליפות בפראות, אלא יורדות ונספגות ברגבים המאווררים המצפים להן. גם הקור הגיע, הטמפרטורות ירדו (סוף סוף) ואנחנו מתחילים להרגיש את החורף. ימי חורף טובים ומרווים שכאלה הם סיבה טובה לפנות את הבמה לירק חורפי של ממש – שמגלם בתוכו התפרצות ירוקה של צמח שנהנה מגשם ומסגריר וממש ממש אוהב קור – הברוקולי.

קרא עוד »

8-10 בינואר 2024 – הבצל הוא משהו אחר

בתקופה הקשה שאנחנו עוברים, כשנפש מתייסרת וכואבת, אני מביטה הרבה בירקות הצומחים להם בשלווה ובאדישות בשדה. למרות כל הסערות האנושיות, הם ממשיכים לעשות את מה שהם יודעים  ועושים תמיד – לצמוח, להתעבות, להכות שורשים, לעשות פוטוסינתיזה, לפרוח, להניב ולנבול. הפשטות של הטבע נותנת לי איזו יציבות, ואנחנו מנסים לשלוח אותה גם אליכם, בתקוה שגם לכם היא תביא איזו נחת. 

הבצל הוא ירק יסוד במטבח, בתרבות, בהוויה האנושית כנראה. אנחנו מייחסים לו כיסוי והסתרה, קושרים בו צער ודמעות, אומץ לב, עזות רוח וחיי נצח, ומנגד – פשטות ובסיסיות של פשוטי עם. והוא, כמובן, בכלל לא ידע שהוא כזה, אדיש לכל ההתרגשות, צומח לו בנחת ומנסה פשוט להיות… כל כולו בצל…

קרא עוד »

1-3 בינואר 2024 – מכתב חשוב, נא קראו!

החל מה15 בינואר 2024,
אנחנו נאלצים להעלות את מחירי ארגזי הירקות –

ארגז קטן יעלה 100 שקלים, ארגז גדול יעלה 125 שקלים.
מחירי המשלוחים ישארו ללא שינוי 

כבר עשרים שנה שאנחנו מגדלים ירקות אורגנים בשדה שלנו בכפר בן נון. גדלנו לאט ובהדרגה, כדי שנוכל להתאים את הגידול בשדות לכמות הלקוחות, ולאורך כל השנים השתדלנו, וזאת עדיין דרכנו, לפעול במתינות ובזהירות כלכלית, לקחת החלטות צנועות ושקולות, כדי שלצד הגידולים הצומחים בשדות, גם הצד הכלכלי של העסק יהיה בר קיימא. במשך עשרים השנים הללו, וגם בתקופה הקשה והמטלטלת שעוברת עלינו עכשיו, המשכנו בהתמדה ובעקשנות, מדי שבוע, להגיע אליכם עם ארגזי ירקות גדושים בתוצרת טריה וטעימה, שנושאת עימה גם דרישת שלום של מרחב ואויר צלול.

קרא עוד »
Top