דף בית חדש

ח׳ביזה | ירקות אורגניים עד הבית

13-15 באוגוסט 2018 – בים בם בם – תשואות למלך – KING CORN – חלק א'

כבר תקופה שאתם פוגשים בארגזים את מלך הקיץ שלנו – התירס. כל שנה הוא מלווה אותנו מחודש יוני ועד נובמבר, נפרד יחד איתנו מבית הספר, קופץ למים אל החופש הגדול, ושב איתנו ללימודים בסתו. הוא מתחיל להבשיל באמצע יוני, כשכבר חם אך עוד מתגנב מדי פעם איזה יום סביר, ממשיך בנאמנות ללוות אותנו לתוך הלהט הקייצי הבלתי נסבל של יולי-אוגוסט והחמסינים של ספטמבר, ונושם איתנו לרווחה באוקטובר, מוודא שמזג האויר חזר לשפיות, ורק אז נפרד מאיתנו בנובמבר. לא תגידו מלך?

התירס הוא כנראה אחד הגידולים הראשונים שלמד האדם האמריקאי לגדל. לפני כ-7,000 שנה הבחינו כמה לקטיות (קרוב לוודאי נשים משבט המאיה או שבט שכן במרכז אמריקה) במוטציה ספונטנית בעשב הבר teosinte – קלח ארוך יותר, גרעינים גדולים יותר, משהו משך את האינטואיציה שלהן, והן בדקו ומצאו שהדגן טוב למאכל. הן גילו גם כי גרעינים שנפלו על הקרקע נבטו וגדלו להיות צמח בוגר שהניב עוד קלחים. ולאחר זמן למדו כי אם שמרו וזרעו את הגרעינים הטובים ביותר, היבול הבא היה טוב אפילו יותר!

המשיכו לקרוא »

חדשות והודעות

מתוך הערכה רבה למי שמפעיל/ה את התנור בחומו הלוהט של הקיץ, ב"מנחת הארץ" יצאו במבצע הנחות על קמח כוסמין (מלא או 70%) וקמח טף.

עד סוף אוגוסט תוכלו לרכוש את הקמחים האלה במבצע של 2+1 (קונים 2 ומקבלים 1 במתנה). במערכת ההזמנות שלנו חפשו את השלישיות שבמבצע.

 לוח שנה בגינה חוזר! לוח שנה ומדריך חודשי לגינון ביתי ולקטות ישראלית, שנולד מחיבור העונות לליקוט ולחקלאות; 

בכל דף של הלוח שפע מידע חודשי מאוייר: טיפים מקצועיים לגינה הביתית, זמני זריעה ושתילה, גידול צמחים מזרע לפרי, מתכונים עונתיים ושימור מזון, הכרות עם עולם הדבורים, מועדי שמש וירח ומועדים ירוקים. קוד QR לסריקה בכל דף למידע נוסף.

במערכת ההזמנות שלנו, תחת "ירקות ופירות ח'ביזה"