4-6 בספטמבר 2023 – ריקוד הפופקורן!

השבוע מתחילים בפרידה…
לאחר שנים ארוכות של עבודה משותפת, החברים ממחלבת עיזה פזיזה הודיעו לנו שלאחר התלבטות, עקב שיקולים כלכליים הם החליטו, בצער, לצמצם למינימום את פעילות המחלבה עד סגירתה המוחלטת, ולהתרכז בפעילות העדר ומרכז המבקרים. המשמעות היא שהם נאלצים להפסיק את שיתוף הפעולה איתנו, החל מהחודש הזה.
בינתיים לא הצלחנו למצוא מחלבה אחרת שנוכל לעבוד איתה, לצערנו, כבר אין הרבה משקי עזים קטנים ששורדים במציאות הכלכלית בה אין תמיכה ועידוד לעסקים חקלאיים קטנים.
אם במקרה אתם מכירים מחלבות ברות קיימא שמייצרות מוצרי חלב עזים באיזור הקרוב אלינו, נשמח להמלצותיכם, כדי לבדוק עבודה משותפת.
 
אני מנצלת את ההזדמנות כאן להודות לאלון, לסיגל ולכל צוות המחלבה על עבודה משותפת נעימה ומקצועית לאורך השנים.
נתגעגע!

___________________________________________________

מועדי המשלוחים בחגי תשרי:

בשבוע שבסופו ראש השנה:
משלוחים כרגיל – יום שני 11.9 + יום רביעי 13.9

בשבוע שבין ראש השנה ויום כיפור:
משלוח יום שני עובר ליום שלישי, 19.9
משלוח יום רביעי כרגיל 20.9

בשבוע שבין יום כיפור וחג הסוכות:
משלוח יום שני עובר ליום שלישי, 26.9
משלוח יום רביעי כרגיל 27.9

בשבוע של חול המועד סוכות אנחנו לא אורזים ארגזים ולא עושים משלוחים.
ובמקום להגיע אליכם – אנחנו מזמינים אתכם להגיע אלינו ליום פתוח אצלנו בשדה – יום של חגיגה חקלאית שמחה – ביום ראשון 1.10, בשעות אחר הצהרים

אחרי שמחת תורה – חוזרים לשגרה!


לכבוד השנה המתחדשת עלינו, אנחנו מזמינים אתכם להוסיף לסל ממגוון המוצרים המעולים מעמל כפיהם של יצרנים ישראלים: לחם ומוצרי מאפה, נבטים, פטריות, שמן זית, זעתר, זיתים, טחינה, ממרחי שקדים ואגוזים, דבש, סילאן, שקדים, תמרים, חומוס, קינואה, מיצים טבעיים, סיידרים אלכוהולים, קמחים בטחינת אבן ריחיים, שוקולד נא בעבודת יד, חליטות תה מיוחדות ועוד…וכמובן – לוחות שנה ויומנים מבית “שנה בגינה” – לשנת תשפ”ד!

כל הטוב הזה נמצא במערכת ההזמנות שלנו, ואתם מוזמנים לפנק את עצמכם או את מי שאתם מחבבים במיוחד – מתנה נהדרת לחג!

שנה טובה!

______________________________________________

תחילת שנת הלימודים היא תקופה מרגשת, אבל לפעמים גם קשה ומפחידה: מעבר למסגרת חדשה, אתגרים לימודיים לא מוכרים, הצורך למצוא את מקומך בתוך חבורת ילדים.ות לא מוכרת (עדיין). זה לוקח זמן, ואמון, וידיעה שצריך אורך רוח והרבה תקוה כדי ששלב המעבר יעבור והחדש יהפוך להיות מוכר ומזמין.

העלון השבוע מוקדש לתירס המכווץ והקשה שקיבלתם בארגז (או תקבלו בשבועות הקרובים) – הפופקורן שמוכיח שאם נותנים גם להתחלה המכווצת והנוקשה ביותר קצת חום, סבלנות ואמונה – היא עוד תתקפצץ ותפרוץ ויתמצא את הרכות הפנימית שלה ותביא שמחה ועונג.

כמדי שנה, בסוף הקיץ, היא מגיעה –  עונת הפופקורן! – לארגזים מצטרפים קלחי תירס קטנים וקשים מהרגיל. אנא אל תנסו לבשל אותם במים, ואל תזרקו אותם מתוך מחשבה שהפעם התירס ממש לא הצליח לנו – זה דווקא תירס מוצלח מאוד ומשמח לבבות קטנים וגדולים: פופקורן (או בעברית תקנית: פִּצְפּוּצֵי תִּירָס). לכבודו אנחנו מביאים בשידור חוזר מדי שנה את עלון הפופקורן וכך גם הפעם – צפיה מהנה!

בסביבות מינוס 3500 לספירה, במערה בצפון אמריקה (באיזור מערב-מרכז ניו-מקסיקו של היום), ישבו כמה חבר’ה וצפו בטלויזיה של אז – אש המדורה. בעוד האש מרצדת ומשמחת את ליבם, והשיחה קולחת, הם גם כמובן נשנשו בהנאה. הם לא סיימו את החטיף, ומה שנשאר ממנו התגלה יותר מ5000 שנה אחר כך, ב1948, ונודע כפופקורן העתיק ביותר בעולם! הוא נראה עדיין טרי וטוב, אבל לא היינו ממליצים לתת ביס…

הפופקורן הוא זן מיוחד של תירס קטן וקשה במיוחד. הקלחים נזרעו במרץ, יחד עם סבב התירס הראשון, ולאחר שהצמחים גידלו קלחים בעלי זקן אדום כהה, סגרנו להם את המים ואפשרנו לקלחים, הקטנים בגודלם מקלחי התירס המתוק, להתייבש על הצמח. לפני כשבוע קטפנו את הקלחים, היבשים והקשים, והעברנו אותם לייבוש והתקשות אחרונים במחסן. איזה יופי לנשנש חטיף שההסטוריה שלו היא כבר בת אלפי שנים.

יש זנים שונים של פופקורן – בצבעים וגדלים שונים:

זן חמוד במיוחד נקרא: “פופקורן תות” (strawberry popcorn) ונראה כך:

הילידים האמריקאים השתמשו בפופקורן עוד לפני שהכירו את התירס המתוק האהוב עלינו כל-כך. סביר להניח ש”גילוי” הפופקורן היה במקרה – גרעין אקראי שהתגלגל ליד המדורה והתפוצץ בפתאומיות, הביא לנסיונות לחזור על הפלא, ובהמשך למיסוד השימוש בחטיף הקדום הזה. בימי קדם היו קולים את הפופקורן על ידי חימום הקלחים באש ישירה או בבור שמולא בחול וחומם עד לחום גבוה מאוד. הקלחים הוכנסו לתוך הבור בשלמותם והגרעינים התפוצצו על הקלח, עטופים בעלים, מוגנים מהחול. הוכנו גם כלים מיוחדים לקליית החטיף הפיצוחי: קדרות חרס בעלות רגליים (להעמדה מעל האש).

האמריקאים הקדומים השתמשו בפופקורן לא רק כנשנוש. הם הכינו ממנו מרק ובירה, והוא שימש בטקסים דתיים, לקישוט האלים וגם כתכשיטים וקישוטים לכיסויי ראש. אצל האצטקים, טלאלוק (tlaloc), אל הגשם והפריון, קושט בשרשראות פופקורן, ולאל המים, מגן הדייגים הוגשה מנחה של “אבני ברד” עשויות פופקורן. גם האירופאים שהגיעו לחוף זכו לתשורות של שרשראות עשויות תירס מפוצפץ, ועד היום יש המקשטים את עצי חג המולד שלהם בפופקורן טרי וריחני.
שימוש לא שגרתי אחר לפופקורן, שנחל כשלון מוחץ, הוא כתחליף אקולוגי ומתכלה לחומר אריזה עשוי קלקר. הרעיון חביב למדי, תודו, אלא שתכונותיו החיוביות של הפופקורן משכו מכרסמים ושאר אורגניזמים לחגיגה, הוא איבד לחלוטין את יתרונו אם נרטב, והיה רגיש יותר להתלקחות.

הפופקורן, או בשמו המדעי, Zea mays averta, הוא תת-זן של סוג התירס הקרוי flint corn, או בתרגום חופשי: “תירס חלמיש”. שמו ניתן לו בשל קליפתו הקשה כאבן, שהיא אחד המרכיבים הנחוצים לפיצוץ. המרכיב השני הוא מידה נכונה של לחות ורמה גבוהה של עמילן בתוך הגרעין. בשל הקליפה הקשה, כשמחממים את הגרעין, הופכת הלחות הכלואה בתוך הגרעין לקיטור, ובפנים נוצר לחץ גובר והולך. העמילן בתוך הגרעין נקרש והופך גמיש ורך. הלחץ גובר עד לנקודת הפיצוח, בה נבקעת לבסוף הקליפה הקשה, הקיטור פורץ החוצה בכוח, והעמילן הרך נחשף לחוץ, מתרחב ומתייבש במהירות, והופך לקצף היבש והפריך שאנחנו קוראים “פופקורן”.

הנה סרט הממחיש את התהליך בהילוך איטי דרמטי:

טיפים:
– כדי שהקצף יתייבש במהירות, מניחים את הגרעינים בסיר בשכבה דקה, כך נוצר פופקורן פריך שלא סופג מחדש לחות מהסיר.
– לתשומת לבכם – גרעיני הפופקורן המפוצחים גדלים פי כמה וכמה מגודלם המקורי – 2 כפות (25 גרם) גרעיני פופקורן גולמיים מניבים 2 וחצי כוסות של פופקורן מוכן!
– בצורתו הטבעית, הפופקורן הוא בחירה מצויינת לחטיף בריא – הוא מכיל כמות נאה של סיבים תזונתיים, דל בקלוריות ובשומן, ואין בו נתרן או סוכר. כל זה אמור, כמובן, בפופקורן הנקי והביתי, בלי הוספות החמאה והשמן, המלח או הקרמל, שהופכים אותו מנסיך יפה תואר לצפרדע מבהילה למדי…

אחסון:
גרגירי הפופקורן אולי נראים לכם קשוחים, אבל זה לא ככה – אם לא תאחסנו אותם כמו שצריך לא בטוח שהגרגרים יתפצחו לפופקורן. שמירה במקרר עלולה ליבש את הגרעינים או להיפך, להוסיף להם לחות מיותרת ולרכך אותם, לכן עדיף לשמור אותם בארון קריר וחשוך, ולהמנע מקרבה של חום, לחות או אור. מומלץ להפריד את הגרעינים מהקלח ולהעביר אותם לצנצנת אטומה, לכלי קרמיקה או לקופסת פח שנסגרת היטב.

הנה הדגמה קצרה של הפרדת גרעיני הפופקורן מהקלח (אלו קלחי פופקורן שלנו מח’ביזה, והידיים הן ידי טליה, אשפית האתר שלנו):

הכנת פופקורן איכותי היא אמנות ואומנות בפני עצמה: אחוזי ואיכות הפיצוץ תלויים בקצב החימום. חימום מהיר מדי יגרום לפיצוץ מהיר מדי, לפני מהעמילן הספיק להתרכך ולהתגבש, והתוצאה – גרעינים מפוצחים חלקית, בעלי מרכז (מה שהיה פעם הקליפה) קשה מדי. קצה קליפת הגרעין, המקום בו הגרעין מחובר לקלח, הוא מקום עדין יותר משאר הקליפה. חימום איטי מדי יגרום לקצה הזה להיסדק ולאפשר דליפת קיטור החוצה, מה שימנע את הלחץ והפיצוץ. בעבר היתה הכנת פופקורן בסיר מלאכה שדרשה אימון והתמחות ואפילו כשרון. היום, עם פרוץ תנורי המיקרוגל, הכל פשוט הרבה יותר. ועדיין, אולי שווה להפריש מנה קטנה של גרעינים מהסל השבוע, ונסו את כוחכם בהכנת פופקורן בסיר “כמו פעם”?

הוראות הכנה:

הכנה במיקרוגל –
* הכניסו כמות קטנה של גרעינים (כשתי כפות) לתוך אחת משקיות הנייר שקיבלתם בארגז השבוע (בחרו, כמובן, שקית שלמה ויבשה), וקפלו את קצה השקית לסגירה (הנה סוף סוף שימוש חוזר לשקיות הנייר).
* כוונו את המיקרוגל ל2-3 דקות, והאזינו.
* אחרי כמה שניות של התחממות יתחילו הגרעינים להתפצח בקול נפץ. כאשר חולפות 3 שניות ללא פיצוח, הפסיקו את פעולת המיקרוגל והוציאו את שקית הנייר.
* אנא היזהרו! השקית חמה מאוד. פתחו פתח לאוורור והמתינו ליציאת האדים ולהתקררות.
* תבלו כרצונכם וזללו בהנאה

הכנה בסיר – הוראות מחויכות מאתר קיבוץ שער הגולן –
הוראות הפעלה – פופקורן, סיר ושמן
כולם מכירים את ה”צלקות” השחורות והמפוייחות שפופקורן לא מוצלח יכול להותיר בסיר תמים. או את הגרגרים שלעולם לא נפתחים, הנה המלצות שלב אחר שלב כדי להמנע מאכזבות:
הסיר:
השתמשו בסיר רחב וגבוהה, כדי שלגרגרים יהיה מקום להתפתח כמו שצריך.
השמן:
לכו על הכלל – 3 כפות שמן ל 1/2-3/4 כוס פופקורן. השמן אמור לכסות את כל תחתית הסיר ו”לעטוף” את כל הגרגירים. (אפשר גם לשלב שמן וחמאה).
לוח זמנים:
יוצקים שמן וממתינים מעט לחימום השמן. אפשר לבדוק עם גרגר אחד או שניים – אם נוצרות בועות שמן סביב הגרגר סימן שהשמן חם ואפשר להתחיל במלאכה.
להקפיץ את הגרגירים?
בתחילת התהליך אפשר לתת ניעור קל כדי לסדר את הגרגרים בשכבה אחת וכדי שהשמן יכסה את כל הגרגירים.
לוח זמנים 2:
השאירו את הגרגרים על אש בינונית, כשתתחילו לשמוע את הסאונד של ההתפרצות הגרגרים הראשונים הנמיכו מעט את האש.
בייבי סיטר:
זה לא השלב ללכת רגע לסדר את הסרט ב- DVD. השגיחו על הסיר, האזינו לקולות ההתפצחות של הגרגירים. כשהתדירות מתחילה לרדת, זה בערך הזמן לכבות את האש. חשוב לא לפתוח מייד את המכסה – אלא רק כאשר אתם כבר לא שומעים דבר.

לכל ילדי.ות ח’ביזה העולים השנה לכיתה א’, ולנערי.ות שעוברים לחטיבת ביניים או תיכון – מאחלים לכם, ולכל התלמידים החדשים, שנים של פליאה וענין, של חברות ומשחק, הנאה ושמחה!

שבוע טוב, תהנו מבריזות הסתו הקלילות שכבר כאן!
אלון, בת-עמי, דרור וכל צוות ח’ביזה

______________________

מה השבוע בסל?

יום שני: בצל יבש, חסה, פטרוזיליה/כוסברה/בזיל, חצילים [רגיל/זן בלאדי/זן אצבעות יפני], במיה/לוביה תאילנדית, בטטה, פלפל אדום, דלורית, עגבניה, מלפפון, סויה ירוקה (אדממה)/עגבניות צ’רי.

בארגז הגדול גם: פופקורן, נתח דלעת, כרישה.

בארגז הפירות: אגס, מנגו, אפרסק, רימון/אבוקדו. בארגז הגדול גם: אוכמניות.

יום רביעי: חסה, דלורית, פופקורן, תפו”א, בטטה, חציל [רגיל/בלאדי/אצבעות יפני], מלפפון, עגבניה, לוביה תאילנדית/במיה, כוסברה/פטרוזיליה/בזיל, פלפל אדום.

בארגז הגדול גם: כרישה/בצל יבש, עגבניות צ’רי/נתח דלעת, סויה ירוקה (אדממה).

בארגז הפירות: אגס, מנגו/אפרסק, תפוח עץ, בננה/רימון/אבוקדו. בארגז הגדול גם: אוכמניות.

Top