3-5 במאי 2021 – צמיחה

בשבוע הבא, לקראת חג השבועות החוגג את ראשית קציר החיטים, קרול ועדו ממאפיית “איש של לחם” יאפו לחם מיוחד וחגיגי – על בסיס חיטה 70% עם אגוזים ופירות יבשים. הלחם יהיה זמין להוספה במערכת ההזמנות לקראת הזמנות השבוע הבא. בתאבון וחג שמח ___________________________________________ בימים עצובים כמו אלה, כשמשפחות רבות אבלות ובלב יש תחושות קשות של צער וכעס ובלבול, של יום שמח ומרגש שהפך לאסון וכאב, אני משתדלת לעשות סיבוב איטי-איטי בשדה, בין הערוגות, ולספוג לתוכי את הצמיחה המתרחשת והירוק שאינו פוסק מלגדול. בעונה הזאת יש תחושה גדולה של התחדשות – הקומפוסט פוזר, הערוגות מתוחחות, וכמעט כל ירקות הקיץ כבר זרועים ושתולים בחלקות השונות. זריעות הקיץ החלו בתחילת מרץ עם זריעת הדלעות הגדולות והפקוס. אז היה עדיין קר וכיסינו אותם בפלסטיק בשבועות הראשונים עד שהם הציצו והתחילו לצמוח. עכשיו, מקץ חודשיים, הצמחים כבר מתפרסים ומשתרעים ותופסים יותר מקום ונוכחות. הפקוסים כבר פורחים ומתחילים להבשיל ובעוד כשבוע-שבועיים נשמח להתחיל לקטוף אותם ולשלוח לכם בארגזים. התירסים הראשונים נזרעו בסוף מרץ וגבעוליהם הזקופים מתחילים לגבוה בשורות ארוכות, מתנועעים ברוח ומפזרים הבטחה למתיקות שתבוא בהמשך. השעועית הצהובה, אורחת אביבית בלבד, גם היא נזרעה כבר לפני כחודש, ואיתה גם דודניתה, הלוביה התאילנדית. ללוביה יקח זמן רב יותר לצמוח ולהניב, אבל כשהיא תתחיל להניב,זאת ריצת מרתון, שתמשיך איתנו עד לסתו. השעועית הצהובה היא יותר ספרינטרית – היא זריזה יותר, וגם עונת הקטיף שלה קצרה יותר. גם שעועית ירוקה זרענו, אבל השנה היתה בעיה בזרעים שלה והיבול לא הצליח לצמוח. נשמח בצהובה במקומה.

שעועית

משפחת הדלועים היא אחת המשפחות הדומיננטיות של הקיץ, ולפקוסים ולדלעות הראשונים, הצטרפו במהלך החודשיים האחרונים גם קישואים, מלונים ואבטיחים, דלעות ערמונים ודלוריות. וכמובן, מלפפונים שמלווים אותנו כל השנה. לכל אחד מבני המשפחה יש אפיונים משלו – יש מי שצומח ממרכז אחד כמו מזרקה של גבעולים שנשפכת לכל הצדדים, ויש מי ששולח זרועות גבעוליות ומתפרס על השטח עד ליצירת שטיח ירקרק, יש מי שפורח בפרחים ענקיים ועמוקים ויש מי שפרחיו קטנים ועדינים, יש מי שנקטף צעיר ורך ויש מי שימתין בנחת עד להבשלה מלאה והתקשות הגרעינים ורק אז יקטף. הדלועים מסתדרים גם עם מזג אויר קריר של אביב, אבל יש מי שזקוק לשמש חמה ממש – עם התחממות מזג האויר הצטרפה לדלועים משפחת הסולניים – שהשמש היא סמלה המשפחתי – חצילים ופלפלים ועגבניות צ’רי הצטרפו לעגבניות שגדלות אצלנו כל השנה. הם אוהבים את השמש וזקוקים לה ולחומה, ובימים קיציים כמו השבוע הם נהנים ממש. את בני המשפחה הזאת אנחנו שותלים ולא זורעים. גם הם כבר ממרץ עושים את צעדיהם הראשונים בשדה, אך הם נינוחיים ואיטיים מהדלועים הזריזים – קודם הם מתבססים בקרקע וצומחים לגובה, יקח להם חודשים עד שיתחילו לפרוח ולהניב את פירותיהם העסיסיים. בשבוע שעבר זרענו גם במיה, ובמקביל לזריעה בשדה, זרענו אותה גם במגשי שתילה שהנחנו בצל העצים ואנחנו דואגים להשקייתם. הבמיה נזרעת מזרעים שאנחנו שומרים מהעונה הקודמת. בסוף השנה שעברה אספנו תמילי במיה שלא נקטפו, התייבשו והגיעו לבגרות וקשיות על הצמחים, ושמרנו את הזרעים בתוך התרמילים במקום יבש וקריר עד לאביב הזה. כשרצינו לזרוע, הוצאנו את הזרעים מן התרמילים וטמנו אותם בערוגות. מכיוון שאנחנו לא מגדלי זרעים מקצועיים ולא ערכנו מבחני נביטה לזרעים וכו’, אנחנו מצמיחים שתילים גם במגשי שתילה, כך, אם יהיו פספוסים בזריעות שבשדה, נוכל להשלים מן השתילים שצמחו במגשים בצל העצים.

השדה האביבי – באופק מימין בתי הצמיחה החדשים

התבוננות בגידולים בשדה משככת במשהו את הכאב והצער. משהו בהמשכיות של הצמיחה מרגיע קצת את האבל על הגדיעה של חיים, וגם אם אחר כך אני חוזרת לחדשות ולמציאות הכאובה, הזיכרון של הלבלוב הירוק נשאר איתי. מקוה שהצלחתי להעביר גם לכם מעט מזה. מקוים שיבואו ימים טובים יותר, אלון, בת-עמי, דרור, אורין וכל צוות ח’ביזה __________________________________ מה השבוע בסל? יום שני: קישוא, חסה ירוקה, פטרוזיליה/כוסברה, סלרי עלים, מלפפון, עגבניה, תפו”א, סלק, גזר, מנגולד/תרד ניוזילנדי, בצל ירוק/שום/כרוב. בסל הגדול גם: קייל/לבבות חסה, נתח דלעת/פלפל צבעוני, בצל. בארגז הפירות: בננה/לימון, תפוח עץ ירוק או אדום, אבוקדו/נקטרינה, שסק. יום רביעי: חסה, כוסברה/פטרוזיליה, שום/בצל ירוק/בצל יבש, גזר, תפו”א, סלרי עלים/לבבות חסה, מנגולד/קייל, מלפפון, עגבניה, קישוא, סלק. בסל הגדול גם: פלפל/נתח דלעת, כרוב, תרד ניוזילנדי. בארגז הפירות: בננה, תפוח עץ ירוק או אדום, אבוקדו/נקטרינה, שסק.
Top