15-17 באפריל 2024 – חילופי עונות

חג הפורים מאחורינו, ואנחנו עם הפנים לחג הפסח, חג החירות והאביב – שינוי במשלוחים לרגל חג הפסח:

בשבוע הבא, 21-27 באפריל:

משלוחי יום שני מוקדמים ליום ראשון 21 באפריל, אין משלוחים לאנשי יום רביעי, מלבד חלק מקוי החלוקה שיוקדמו לשני – נשלחה הודעה מפורטת אישית בענין.

למשלוחים של יום ראשון – מערכת ההזמנות תיסגר לשינויים ביום שישי הקרוב בשעה 8:00 כדי שנוכל להתכונן. הזמנת נבטים תיסגר מוקדם, כבר ביום חמישי הקרוב, 18.5 בשעה 12:00.

 

בשבוע של 28 באפריל-4 במאי:

משלוחי יום שני יתאחרו ליום שלישי 30 באפריל, משלוחי יום רביעי כרגיל ביום רביעי 1 במאי.

למשלוחי יום שלישי – מערכת ההזמנות תיסגר לשינויים ביום ראשון, ערב חג שני, 28.4 בשעה 8:00, כדי שנוכל להתכונן. הזמנת נבטים תיסגר מוקדם, כבר ביום חמישי 25.5 בשעה 12:00.

 

בשבועיים הבאים, 21.4-2.5 – לא תהיה אפיית לחם, מאפיית אישלחם יוצאת לשיפוץ וחופשת חג. 

 

בחול המועד אנחנו לא שולחים ירקות, אבל מזמינים אתכם אלינו – היום הפתוח שלנו יתקיים אחה”צ ביום רביעי 24 באפריל, בין השעות 15:00-18:00 – מוזמנים מאוד!

________________________________________________________________________

בשבוע הבא, מיד לאחר חג הפסח, מתחילה תקופת ספירת העומר, שתימשך עד לחג השבועות. זאת תקופה מעניינת של מעבר: אנחנו סופרים את הימים והשבועות שחולפים בין מועד אחד למשנהו, בעבר היו הימים האלה מסמנים את הזמן שחולף מהקציר הראשון בפסח, קציר השעורים ששימשו כמאכל בסיסי של עניי העם, ובעיקר להאכלת בעלי החיים, ועד קציר החיטה, הדגן שהוא מקור המזון העיקרי, המעודן והמועדף, בחג השבועות. זו היתה דרך למנות את הימים האלה, העמוסים בעבודה מרובה, ובחששות ותקוות – להצלחת יבול החיטה. האביב ההפכפך גרם לחרדה גדולה שמא יבוא מזג אויר קיצוני, מחלת צמחים או מזיק ויפגע ביבול רגע לפני שהקציר מתחיל. ספירת הימים העניקה לחקלאים הסופרים תחושה מוחשית ומספרית שהנה, אוטוטו, מגיע הקציר וגידולי השנה נקצרו בשלום. ותוך כך התחלפה לה עונת האביב בעונת הקיץ.

גם אצלנו בח’ביזה זו תקופת של ספירות:כמויות שהולכות ומתמעטות של ירקות החורף בארגזים: עוד שתי ערוגות ברוקולי, עוד אחת, עוד שלושה שבועות של גזר, עוד שניים, עוד אחד… עוד 200 כרוביות, עוד 50, עוד 10…, קילוגרמים אחרונים של קולרבי, צרורות קייל שהולכים ומתמעטים ככל שאנחנו מחלקים אותם לארגזים…

מן העבר השני מתחילים להם אט אט ירקות הקיץ ובהם הספירה הפוכה, ובדרך כלל מתגברת במהירות: עשרה קילו קישואים, שמונים קילו, והנה – 400 קילו, די יבול לכל הארגזים. לקישואים יתווספו בעוד כמה שבועות עוד כמה ידידים אביביים: השעועית הירוקה, תפוחי האדמה האביביים, המלונים, הפקוס…

כמעט בכל שנה עונות המעבר הן עונות שיש בהן דלדול של הירקות הבשלים לקטיף בשדה. השדה אמנם עמוס בירקות צומחים: גם ירקות חורף שעוד נותרו בו, וכמובן שירקות קיץ רבים, כמעט כולם, כבר זרועים ושתולים, נובטים, צומחים, פורחים – כל אחד בשלב שלו. אבל… בארגז זה עדיין לא מתבטא – נחוצה סבלנות למשך כמה שבועות נוספים עד שיבשילו החצילים, המלונים, האבטיח, הדלעות מכל הסוגים והצבעים, וכמובן – המלך… התירס! כולם עושים מאמץ רציני להגיע לקו הסיום בתקופה הקרובה, הם זקוקים לאהדה שלכם, תנו להם את מחיאות הכפיים ושריקות העידוד מהיציע.

האביב מביא איתו התחממות וצמיחה מהירה. לירקות הקיץ זה מתאים ונפלא, כי הקישואים מוכנים כל כך מהר, המלונים כבר שמנמנים וגדולים, והתירס צומח בזריזות מפתיעה. ירקות החורף מקבלים את החום הזה קצת בתדהמה: גם הם ממהרים לצמוח, אבל לפעמים התחושה היא שהם נדחפים על ידי כוח גדול מהם, שלאו דווקא מתחשב בקצב האיטי והמהורהר לו הם רגילים.

הכרוביות והכרובים עומדים די נדהמים מול החום שמאיץ בהם להגיע לבגרות. ובתקופה הזו בדרך כלל הם מבשילים לפני שהספיקו לגדול, והם רגישים ביותר לכל עיכוב והשתהות בקטיף. זו גם הסיבה שאתם מקבלים לפעמים כרוביות וכרובים קטנים מאחיהם שגדלו בחורף. לפעמים הכרוביות הטריות מעוטרות נמשים חומים והן פחות לבנות ומרהיבות מאלו של לפני חודש, הכרוב קצת סובל ומצהיב בקצוות החיצוניים כבר כשהוא עדיין בין עליו בערוגה, הם טובים וטעימים, טריים ובריאים, אלא שהם כרוביים של כמעט קיץ, וכך הם נראים.

גם העגבניות שלנו נמצאות בעונת מעבר,הירק האהוב הזה, כבר הפך אל-עונתי, וגדל אצלנו בחורף וגם בקיץ (למרות שמקורו, כמובן בשמש הקייצית). בדרך כלל אנחנו משתדלים לתכנן את השתילות כך שיווצר רצף בין חלקה שעומדת לסיים את הגידול וחלקה שמתחילה להניב פירות עגבניה חדשים. אבל השנה שתי חלקות חורף-אביב שלנו נתקפו במחלת הכימשון, והפסיקו לצמוח מוקדם מהצפוי. חלקיו התחתונים של הצמח עדיין מניבים עגבניות, אבל הוא עצר מצמיחה נוספת, ולכן היבול הולך ומתמעט. חלקות עגבניה חדשות שתולות כבר וצומחות, אבל עדיין לא מניבות תוצרת שאנחנו יכולים לקטוף. כדי שבכל זאת יהיו לכם עגבניות בארגזים, אנחנו משלימים און בשבועות הקרובים בקניה ממגדלים אחרים, אלא שכולנו נמצאים באותו המצב, וגם חלקות עגבניות של עמיתנו בסביבה נמצאות בשלבי סיום, כך שלפעמים העגבניות פחות אדומות ומזמינות מהרגיל. 

ואם אתם שואלים את עצמכם מדוע אנחנו קוטפים ואורזים לכם גם ירקות שנראים פחות טוב – ממליצה מאוד להציץ בעלון מהשבוע שעבר, בו כתבתי על ההשתדלות שלנו למנוע בזבוז של ירקות שצמחו בשדה, ולהשתמש ממש בכל התוצרת (בתנאי, כמובן, שהיא טריה, בשלה וטעימה, אבל פחות בהתחשב ביופיה).

אנחנו יודעים שזו תקופה משעממת וחדגונית בארגז, פחות מלהיב ומרגש מרעננות החורף או מתיקות הקיץ. אנחנו מאמינים שגם זה חלק מהמשמעות של קהילה שתומכת בחווה ומעניקה לה יציבות כלכלית לאורך השנה, מה שמאפשר לנו לגדל מגוון גידולים ולהעסיק צוות שנמצא איתנו לאורך כל השנה ולא עובדים עונתיים לתקופה מסויימת. המשמעות של ה”חלק” שיש לכם בח’ביזה היא שכשיש שפע, אנחנו חולקים בשפע ונהנים ממנו, ובתקופות המעבר כולנו פוגשים שוב ושוב את אותם ירקות… עד שיבוא השינוי. מקוים שארגזי השבוע ישמחו אתכם, ושרוחכם לא תיפול בעקבות הסלק ששוב יחכה לכם בארגז… בקרוב הוא יעלם ונתחיל להתגעגע אליו, אז חייכו אליו עוד חיוך אחד…

ההתחדשות באמת ממש מעבר לפינה…

נאחל לירקות שלנו צמיחה בקצב הנכון להם, תוך תיאום ואיזון עם מזג האויר, החרקים, קרני השמש ושאר המרכיבים של הקונצרט האביבי. צמיחה שתביא איתה בריאות ויכולת התמודדות עם אתגרי הקיץ הקרב. אנחנו נשמח מאוד לבואם, כשיבואו. שיהיה שבוע טוב, של דברים בעיתם, ושל סבלנות לתת להם את הזמן לפעול בקצב שלהם.

השנה ספירת העומר מצטרפת לספירה אחרת, קשה וכבדה, שהחלה ב7 באוקטובר, מנין ימי המלחמה, הימים בהם חטופים וחטופות נמצאים בשבי, והדאגה לגורלם נספרת בכאב יום אחר יום, וגם היא נושאת בתוכה תקוה לסיום הספירה הזאת ממש בקרוב וחזרתם של כולם הביתה.

תקוות לחג שיביא חירות לכולם, אלון, בת-עמי, דרור, עינת וכל צוות ח’ביזה

ירקות החורף והקיץ מאחלים לכם יחד –

__________________________________________________

מה השבוע בסל?

יום שני: בצל יבש/בצל ירוק, גזר בשקית/צרור גזר מיני, חסה ערבית, סלק אדום, פול ירוק/אפונת גינה/סלרי עלים, תפו”א, קישואים, כוסברה/פטרוזיליה, עגבניה, מלפפון, כרוב/פלפל.

בארגז הגדול גם: אפונת שלג, מנגולד, בטטה/שומר.

בארגז הפירות: בננה/תפוח עץ, תפוז/קלמנטינה, אבוקדו, שסק, פומלית.

יום רביעי: בצל יבש, פטרוזיליה/כוסברה, גזר, צמד חסות לליק, קישואים/פלפל, מלפפון, עגבניה, תפו”א, סלק אדום, חסה, אפונה/פול ירוק/סלרי עלים.

ובסל הגדול גם: מנגולד, שומר/לפת, כרוב/בטטה.

ארגז פירות: תפוז, שסק, אבוקדו, פומלית/אשכולית, בננה/תפוח עץ.

Top