13-15 בפברואר 2023 – קרררר – מתקרר – מתקרר – מתקרר…

הגשמים המעולים שהיו בשבוע שעבר הותירו אותנו עם שדה רווי ומלא מלא בוץ. השתילות שתכננו לחמישי לפני כשבוע וחצי נדחו לחמישי האחרון, ואז נדחו שוב, להשבוע… אחרי מנת גשמים הגונה וארוכה כמו שהיתה לנו זה עתה, הדבר האחרון שאנחנו רוצים לעשות הוא להתעסק עם האדמה. עכשיו היא צריכה שיעזבו אותה במנוחה, לספוג את החוויה, לעכל, להתייבש קצת… ולכן אנחנו עושים את המינימום – אנחנו קוטפים, כמובן, ירקות לארגזים, אבל בשדה הפתוח אנחנו לא מעשבים ולא שותלים או זורעים, בוודאי לא מעבדים את הקרקע. העובדה שיש לנו גם בתי צמיחה מאפשרת לנו להמשיך בהם גם עבודות שגרה אחרות, כי שם הרבה פחות רטוב ובוצי.

ואחרי הגשם מגיע אלינו השבוע קור גדול – במהלך הימים יש, אמנם שמש, אך היא מה שמכונה בחורף “שמש שקרנית” – מאירה אך לא מחממת, ואנחנו ממשיכים להתעטף בשכבות מחממות גם תחת קרניה המאירות. אבל גם אם בימים קר – טמפרטורות הלילה ממש צונחות ומתחילות להתקרב לנמוך-נמוך. בלילה שבין שבת לראשון היו טמפרטורות נמוכות, אבל גם גשם קל שמווסת קצת את הקור ומסיר סכנת קיפאון. הלילה ובלילות הקרובים כבר יש חשש לקרה, שאנחנו מקוים שלא תהיה רצינית מדי, והירקות שלנו יעברו אותה בשלום. גם האפונה הרגישה והגידולים בבתי הצמיחה, שכולאים את הקור בתוכם…

היתרון בגידול עונתי הוא שהירקות מותאמים לעונה, ולכן למרות שקר, הם מצליחים לשרוד ולעתים אף לשגשג – הקור מעמיק את מתיקות הגזר והסלק, הצנוניות עסיסיות יותר, והכרוב, הכרובית, הברוקולי והקולרבי מרגישים ממש בבית. ימות סערה, גשמים וקור נותנים להם תחושת שייכות, והתאורה המעומעמת לא מזיזה להם, הם צומחים בשמחה. הנה כמה תמונות עכשוויות – סלק ושורש סלרי משמינים מנחת, וכרוב ירוק מחייך בשמחה חורפית:

מי שרגישים יותר הם הגידולים שאמורים לגדול באביב ובקיץ, אבל אנחנו, הישראלים, מתקשים להיפרד מהם גם בחורף, ולכן, אנחנו מצליחים לגדל אותם בחורף רק תוך שכנוע קל והבטחות לספק להם חום ואהבה, אה, כן, וגם בתי צמיחה מחופים פלסטיק… אבל בימות קור קיצוניים ושעות אפורות ומעוטות קרינה, כמו שעברו עלינו בשבועות האחרונים, הם ממש מתכנסים בעצמם, וגדלים לאט לאט לאט. שיחי המלפפונים הוותיקים שלנו כבר הגיעו לקצה יכולתם, ונעקרו מהערוגה. השתילים הבאים אמורים להגיע בימים הקרובים ולהישתל בערוגות.

בדרך כלל, במצב כזה, שכנוצר אצלנו פער או חוסר, אנחנו קונים מלפפונים ממגדלים אחרים ומשלימים מהם את מנת המלפפונים לארגז, אבל בעקבות מזג האוויר יש מחסור רציני במלפפונים והשבוע לא הצלחנו להשיג מספיק כדי מלפפונים לשים לכם בארגזים. במקומם אנחנו מצ’פרים אתכם השבוע בירק חובב חום אחר, שאין ממנו מחסור בינתיים – פלפלים אדומים ומתוקים. אנחנו בהחלט נתגעגע יחד אתכם לחברים הירוקים שלנו, אך אנחנו מקוים שהמחסור יהיה זמני וקצר, ושבקרוב נוכל לשים לכם שוב מן הירוק הירוק הזה.

מאחלים לכם שבוע טוב,

אלון, בת-עמי, דרור, אורין וכל צוות ח’ביזה על שיניו הנוקשות…

___________________________________________________

מה השבוע בסל?

יום שני: בצל טרי לבן וסגול, מנגולד/קייל/תרד/רוקט/טאטסוי, כרוב/סלק, חסה, גזר, שומר/לפת/דייקון, אפונת גינה או אפונת שלג/פול ירוק/ברוקולי, כרובית, עגבניה, פלפל, תפו”א.

בארגז הגדול גם: סלרי עלים או סלרי שורש, כרישה/בצל ירוק, פטרוזיליה/כוסברה/שמיר.

בארגז הפירות: תפוז/פומלית, תפוח עץ אדום או זהוב /תות שדה, אבוקדו, בננה, קלמנטינה

יום רביעי: תפו”א, לפת/דייקון/סלק, בצל טרי, כרוב/ברוקולי, כרובית, אפונת גינה או אפונת שלג/פול ירוק/בטטה, מלפפון/פלפל, עגבניה, מנגולד/קייל/תרד/טאטסוי/רוקט, חסה, גזר.

בארגז הגדול גם: סלרי שורש או סלרי עלים/פטרוזיליה שורש, כוסברה/שמיר/פטרוזיליה, כרישה/שום ירוק/בצל ירוק.

בארגז הגדול גם: תפוז/פומלית, תפוח עץ אדום/תות שדה, בננה, אבוקדו, קלמנטינה.

Top