11-13 במאי 2020 – ארגז הפתעות

אנחנו חוזרים לאסוף מכם את הארגזים הריקים! 
עם הרגיעה המסויימת בהתפרצות מגפת הקורונה, ובעקבות ההחלטות לגבי הקלות, אנחנו שמחים לשוב ולאסוף מכם את הארגזים הריקים לשימוש חוזר. נודה לכם אם תשאירו אותם בפתח הבית (אפשר לחתוך את הסלוטייפ ולקפל אותם שטוח, כדי שלא יפריעו לכם ויתפסו מקום). השליחים שלנו יאספו אותם אלינו לשימוש חוזר.
בנוסף – החל מהשבוע במחלבת עיזה פזיזה יתחילו לארוז את מוצרי החלב יחד עם קרחומים רב פעמיים.
נודה לכם אם תחזירו את הקרחום יחד עם הארגז הריק, כדי שבמחלבה יוכלו להשתמש בו שוב.
תודה!
___________________________________
בשלוש השנים האחרונות, בחלקה קטנה בישוב תקוע שבספר המדבר, מגדלים גדי ותמיר שיחי אוכמניות הצובעים את הנוף בשלל גוונים של כחול וסגול. גדי אפיק, אגרונום המתמחה בגידול אוכמניות ואחראי על מערך גידול הפטריות בחוות תקוע ותמיר דויטש, חקלאי אורגני והבעלים של ‘חלקת השדה’, גן ירק אורגני המספק סלי ירוקים בשיטת CSA, חברו יחד לאתגר הלא פשוט הזה של גידול אוכמניות בארץ.
האוכמניות זקוקות לתנאים מיוחדים כדי לגדול. הן זקוקות לקרקע חומצית כדי לגדול בצורה מיטבית, ולכן גדלות על מצע מנותק בתוך מכלים גדולים. מנות של קור עושות להן רק טוב, וכשיש קרה בחוץ, לגדי ותמיר דווקא חם בלב. האוכמניות שלהם גדלות ללא ריסוסים בכלל וערכם התזונתי גבוה מאוד: הן עשירות בנוגדי חימצון, ויטמין C ו-K, ומינרלים שונים. הן מונעות תהליכים דלקתיים בכלי הדם, מפחיתות כולסטרול ומומלצות לחולי הסוכרת כמנת פרי מכיוון שהן יכולות להוריד רמות סוכר בדם. ועוד לא דיברנו על הטעם…
מחיר האוכמניות – 20 שקלים לאריזה של 125 גרם.
ניתן להוסיף לסל דרך מערכת ההזמנות שלנו
___________________________________
לכבוד שובנו לאסוף את הקרטונים – השבוע אנחנו שולחים לכם עלון מצולם עם תמונות של ארגזי ח’ביזה שנאספו אצלנו (רובן מכם) לאורך השנים…
בימיה הראשונים של ח’ביזה ארזנו את הירקות בארגזי פלסטיק, בהם אנחנו משתמשים גם לקטיף הירקות (ולעוד כמה שימושים בעת הצורך..):

טליה (היום בת עשר) מצטרפת ליום קטיף ומנשנשת תירס בארגז שהפך ללול תינוקת מאולתר…

את ארגזי הפלסטיק ביקשנו להשאיר לנו ריקים לאיסוף חוזר – אך האיסוף היה מסובך ומסורבל ופעמים רבות נאלצנו לנסוע במיוחד לסיבובי איסוף ארגזים, וגם אז אבדו לבלי שוב רבים מהארגזים היקרים… מה שהביא אותנו לעבור לארוז בקרטון. בתחילה היינו אורזים בקרטונים משומשים שנאספו עבורנו בשוק הסיטונאי, הם היו ארגזים במגוון צבעים וגוונים (אך בגדלים שווים), אנחנו היינו מקבלים אותם כך, בערימה גבוהה גבוהה של ארגזים מהודקים:
עם השנים גדלו הכמויות של ארגזים שנזקקנו להם, והכמות שניתן לאסוף מהשוק כבר לא סיפקה את כל צרכינו. הבנו שנצטרך לקנות ארגזים חדשים, ולנסות לקבל אותם ריקים לשימוש חוזר. עמלנו על גרפיקה ועיצוב, ובסופו של תהליך הגענו לארגזים בהם אנחנו שולחים לכם את הירקות כיום.
אנחנו אוספים את הארגזים לשימוש חוזר באריזת הירקות, אך במהלך השנים נוכחנו לדעת שיש עוד כמה שימושים חוזרים מגוונים ומשמחים שאתם עושים בארגזים שלנו, הנה כמה דוגמאות:
תודה רבה על שיתוף הפעולה שלכם בהחזרת ארגזים אלינו לאורך השנים, וגם בשיתוף הפעולה בהפסקת ההחזרה בימי הקורונה המוזרים שבאו עלינו. נשמח לשוב לקבל את הארגזים חזרה כדי לארוז בהם ירקות בשימוש חוזר. מקוים שכולכם בטוב ובבריאות, מאחלים לכולנו חזרה נכונה וטובה לשגרה, בקצב ובצורה המתאימה לכל אחד. ול”ג בעומר שמח! שבוע טוב, אלון, בת-עמי, דרור, אורין וכל צוות ח’ביזה _________________________________________ מה השבוע בסל? יום שני: קישואים, תפו”א, גזר/דלעת, סלק, מלפפון, עגבניה, בצל טרי/שום, תרד ניוזילנדי/מנגולד/קייל, פטרוזיליה, חסה, סלרי עלים/פטרוזיליה שורש. בסל הגדול גם: כוסברה/שמיר, פלפל מאורך/פקוס, כרוב. בסל הפירות: אשכולית אדומה, נקטרינה/אבוקדו, תפוח עץ, בננה. יום רביעי: חסה, קישוא, עגבניה/עגבניות צ’רי, סלק, גזר, כרוב/נתח דלעת, תפו”א, פטרוזיליה, מלפפון, בצל טרי/שום, תרד ניוזילנדי/קייל/מנגולד. בסל הגדול גם: פקוס/פלפל, כוסברה/שמיר, פטרוזיליה שורש/סלרי עלים. בסל הפירות: אשכולית אדומה, נקטרינה/אבוקדו, תפוח עץ, בננה.
Top