10-12 ביולי 2023 – והימים, ימי ראשית הקיץ, ימי ראשית…

כבר שבועיים שהקיץ כאן באופן רשמי, בסוף יוני עוד זכינו בכמה ימי חסד נוספים לא חמים נורא, אבל מהשבוע שעבר כבר התחילו הימים הארוכים והחמים.

הימים האלה הם אכן ימים של ראשית – ראשית הקיץ, שכבר מידפק לנו על הדלת, וראשית של הרבה הרבה ירקות – הטמפרטורות החמות ושעות האור הארוכות מאיצות בצמחי התירס הזקופים להמריא מעלה, לפרוח, להיאבק ולהפרות ולהוציא קלחים צהובים מתוקים מתוקים. המלפפונים מבשילים בקצב קייצי וזריז, מהפקוסים כבר נפרדנו (הם יותר טיפוסים של סוף אביב… ), העגבניות מאדימות והופכות טעימות כמו שאי אפשר לצפות מהן בחורף, וגם אחיותיהן הקטנטנות, עגבניות הצ’רי, מצטרפות אליהן לחגיגה אדומה ועסיסית. מצד שני – הקיץ גם גורם להתפשטות מהירה של הוירוסים בקישואים, שהקשישים שבהם כבר מתחילים להבשיל בעיוותים שונים. (רק כדי להבהיר ולהסיר חשש: מדובר בוירוסים של צמחים, לא של בני אדם).

באמצע היום כבר חם לנו מאוד. הקלקרים מתרוקנים במהירות ואנחנו מקפידים להזכיר זה לזה לשתות. כולנו עובדים כבר בזרועות מכוסות מפני הקרינה העזה, ומזה כמה שבועות אנחנו מפעילים בבית האריזה, מאווררים, מערפלים ומצנן שמורידים את הטמפרטורה בחלל החדר. עדיין לא חם נורא, אנחנו יודעים, ומעריכים בקול רם את הקיץ המתון וההדרגתי שיש לנו השנה. ובכל זאת, הגוף, שאינו רגיל לשאת את מעמסת החום ועדיין זוכר את תפנוקי החורף והאביב הקרירים, צריך להתרגל מחדש לעול הקייצי, ולכן דווקא בראשית הקיץ קשה יותר מאשר בשיא להט העונה, כשהגוף כבר מורגל.

התקופה הזאת מלאה ראשיות, והארגזים ממשיכים להשתנות. אחרי שתקופה ארוכה כמעט לא היו שינויים משבוע לשבוע, וברשימת האריזה על הלוח אצלנו הייתי משנה רק פריט או שניים, הגיעו השבועות האחרונים והחלו במייקאובר הקייצי. לסל הצטרפו:  התירס (קבלו אותו בתשואות), החצילים, הפלפלים, המלון והאבטיח, השעועיות הירוקה והצהובה, וכמובן – דלעות מכל צבע וגודל כמעט (הדלעות הגדולות שלנו, הטריפוליטאיות, זקוקות לעוד זמן, ואנחנו נותנים להן את כל הזמן לו יזדקקו, עד חצות כמובן, אז הן יהפכן לכרכרות…).

בשבוע שעבר התרחב מצעד התרמילאיות – לשעועיות הירוקה והצהובה מצטרפות הבמיה הירוקה והאדומה, הלוביה התאילנדית הארוכה וגם הסויה הירוקה, הידועה גם בשם “אדממה”, אותה אנחנו מגישים לכם בצרורות תרמילים על ענפיהן ועליהן – הפרידו אותם מהענפים, אדו או חלטו קצרצרות, ואז כל שנותר הוא לנשנש עם מעט מלח ולימון.

שבוע טוב מכולנו כאן, אלון, בת-עמי, דרור, אורין וכל צוות ח’ביזה

_____________________________

מה השבוע בסל?

יום שני: חסה, דלעת קבוצה יפנית/דלעת ספגטי/דלורית/דלעת ערמונים, כרישה/בצל יבש, חצילים, נתח דלעת/שעועית ירוקה או צהובה/במיה/סויה ירוקה (אדממה)/לוביה תאילנדית, תפו”א, פטרוזיליה/כוסברה, תירס, עגבניה, מלפפון, אבטיח/מלון.

ובסל הגדול תוספת של: עגבניות צ’רי/פלפל, קישוא/זוקיני, תרד ניוזילנדי/בזיל.

ארגז פירות: נקטרינה, ענבים, שזיף, תפוח עץ ענה, בארגזים גדולים גם: בננה/מנגו.

יום רביעי: תפו”א, תירס/נתח דלעת, כרישה/בצל יבש, דלעת אמורו קבוצ’ה יפנית/דלעת ספגטי/דלורית/דלעת ערמונים, חסה, חציל, מלפפון, עגבניה, עגבניות צ’רי/לוביה תאילנדית/במיה/שעועית ירוקה או צהובה, פטרוזיליה/כוסברה, אבטיח /מלון.

ובסל הגדול תוספת של: קישוא/זוקיני/פלפל, סויה ירוקה (אדממה), בזיל/תרד ניוזילנדי.

ארגז פירות: נקטרינה, תפוח עץ ענה, ענבים, בננה. בארגזים גדולים גם: שזיף.

Top