עלון שבועי לאימייל

הרשמו לקבל את עלון החווה לאימייל

20-22 במרץ 2023 – בכל העוצמה – Full Power

אמצע-סוף החורף הוא העונה בה מגיע אלינו בדילוגים עליזים הפול הירוק, ומצטרף לבת דודתו המתוקה, האפונה. בינתיים נראה שהוא מצליח לעבור את השגעת האקלימית יחסית בשלום. אם אתם עדיין לא מזהים אותו, נספר לכם שהוא בנה המכובד של משפחת הקטניות המפורסמת, תרמיל ירוק, שמנמן וארוך, שהצד הפנימי שלו מכוסה בריפוד רך וכותנתי למגע.
“בערוגת הגינה” של ביאליק הפול המסכן עומד בצד, נשען על מקלו, מצוברח ועלוב, כי תרמיליו ריקים. המסיבה של ביאליק לא נערכה כנראה בשלהי החורף בואכה האביב, כי עכשיו אין סיכוי שהפול שלנו לא נע ולא נד במסיבת הריקודים המקפיצה של דיירי ערוגת הגינה – עם התקדמות העונה תרמיליו מתמלאים וכמויות יפות של פולים ממלאות את דליי הקטיף שלנו, ואת הארגזים שלכם, ואפשר לשמוח ולרקוד!

קרא עוד »

13-15 במרץ 2023 – האפונה הנסיכה

התחזית מנבאת לנו מזג אויר גשום וסוער ביום שלישי השבוע וסוף לקראת סוף השבוע. האגדה מספרת כי בתקופה דומה לזו, בליל סערה, נדדה נסיכה אחת, קפואה ומותשת, ולשמחתה, ראתה בתוך כל האובך והערפל אור חמים, שהתברר כארמון חביב ומזמין. היא ביקשה למצוא בו מקלט מהסופה ומקום מנוחה ללילה, אך לא שיערה שליל השימורים הצפוי לה עומד להפוך אותה לאחת מהפרזנטריות המפורסמות ביותר לקטניה חביבה ביותר… בעברית אנחנו מייחסים אותה לעדשה, אך במקור, הנס כריסטיאן אנדרסן דיבר על אפונה קטנה שהונחה בתחתית ערימת מזרונים רכה..
האפונה מבקרת אותנו בהבהובים כבר כמה חודשים בארגזים, ובשבועות האחרונים היא כבר הפכה לאורחת קבועה בכל הארגזים. היא מביאה איתה פינוק אמיתי, אבל היא לא תישאר איתנו לזמן ארוך מאוד, אז כדאי להכיר אותה עכשיו

קרא עוד »

5-9 במרץ 2023 – פורים שמח!

אבל הכי מצחיק זה להגיד כרובית… (יהונתן גפן, הכבש השישה עשר)[זה נכון… תנסו…]
בימים הלא פשוטים שעוברים עלינו בארץ, אנחנו רוצים לשלוח לכם סיבות לחייך – אז השבוע עלון בתמונות – ירקות עושים פרצופים – ולמרות הכל – שיהיה חג פורימי ושמח!

קרא עוד »

27 בפברואר – 1 במרץ 2023 – ונהפוכו – שינויים לקראת חג הפורים

בשבוע הבא נחגוג את חג הפורים, חג שכל מהותו היא התבלבלות, התהפכות, בלאגן…
ידועה האמרה – לא כל יום פורים, אבל במובן מסויים החורף האחרון היה בשבילנו בשדה – כל יום פורים –  מזג האוויר נע בין ימים חמים ויבשים לסופות קפואות וגועשות, מד הטמפרטורה קופץ כמשוגע בין כמעט אפס לכמעט 30 מעלות, ומד הגשם עולה על גדותיו מגשמים ברצף או מתייבש באפס לחות.
תקופה מוזרה ממש ממש, הבלתי צפוי שורר בכל, והירקות ואנחנו מוצאים את עצמנו בנסיון תמידי להסתגל ל”ונהפוכו” הזה.

קרא עוד »

20-22 בפברואר 2023 – על שום מה?

כשהייתי קטנה, סבתא שרה שלי, אישה מלאת אהבה ודאגה, היתה מתרגשת מכל עיטוש או שריטה, מטפלת, מחבקת ומרגיעה, מכינה משהו טעים לשתות, ולידו גם משהו מתוק לאכול ומסכמת את המצב: רק שתהיי לי בריאה!
כילדה, זה נשמע לי, איך לומר, משפט של סבתות… ולא הרהרתי בו רבות, מתייחסת בסלחנות לסבתי הדואגת ונרעשת (קצת יותר מדי לטעמי). כשבגרתי, גיליתי, כמובן, כמה צדקה סבתא, וכמה אמת פשוטה יש במשפט הזה: העיקר הבריאות!

בשנים האחרונות, עם בוא הקורונה (ועם התקדמות הגיל…), המשפט הזה הופך שגור ורלוונטי לגמרי, ובחורף האחרון, מרובה השפעות הקשות, הבריאות בהחלט מתהרהרת אצלנו. כתמיד, אנחנו משתדלים לשלוח לכם בריאות דרך הירקות שלנו, ולכבוד החורף יש לכם בדרך כלל בארגז נציג או נציגה של משפחה בריאה ומבריאה ביותר, שמסייעת במיוחד לאיברי הנשימה ולמניעת צינון – כרישה, בצל או שום. השבוע נספר על הנציג האביבי המיוחד שלהם, הנה הוא:

קרא עוד »

13-15 בפברואר 2023 – קרררר – מתקרר – מתקרר – מתקרר…

הגשמים המעולים שהיו בשבוע שעבר הותירו אותנו עם שדה רווי ומלא מלא בוץ. השתילות שתכננו לחמישי לפני כשבוע וחצי נדחו לחמישי האחרון, ואז נדחו שוב, להשבוע… אחרי מנת גשמים הגונה וארוכה כמו שהיתה לנו זה עתה, הדבר האחרון שאנחנו רוצים לעשות הוא להתעסק עם האדמה. עכשיו היא צריכה שיעזבו אותה במנוחה, לספוג את החוויה, לעכל, להתייבש קצת… ולכן אנחנו עושים את המינימום – אנחנו קוטפים, כמובן, ירקות לארגזים, אבל בשדה הפתוח אנחנו לא מעשבים ולא שותלים או זורעים, בוודאי לא מעבדים את הקרקע. העובדה שיש לנו גם בתי צמיחה מאפשרת לנו להמשיך בהם גם עבודות שגרה אחרות, כי שם הרבה פחות רטוב ובוצי.

קרא עוד »

6-8 בפברואר 2023 – עוד מעט ירד פה גשם

הרהרתי בזה השבוע – למה הגשם כל כך משמח אותנו, נותן לנו תחושה שיהיה בסדר, הדברים מונחים במקומם, המהלכים הגדולים ממש, הקוסמיים, מאוזנים ונכונים, ואולי גם אצלנו בפרטים הקטנים אפשר להרגיש הקלה ואיזון. אולי זה משום שהטקסט העתיק מתנגן לנו בלב: וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם לְאַהֲבָה אֶת ה’ אֱלֹהֵיכֶם וּלְעָבְדוֹ בְּכָל לְבַבְכֶם וּבְכָל נַפְשְׁכֶם: וְנָתַתִּי מְטַר אַרְצְכֶם בְּעִתּוֹ יוֹרֶה וּמַלְקוֹשׁ וְאָסַפְתָּ דְגָנֶךָ וְתִירֹשְׁךָ וְיִצְהָרֶךָ: וְנָתַתִּי עֵשֶׂב בְּשָׂדְךָ לִבְהֶמְתֶּךָ וְאָכַלְתָּ וְשָׂבָעְתָּ: (דברים י”א) ובלי קשר לשאלת שמירת מצוות או אמונה באל, הגשם מהדהד לנו תחושה שיהיה בסדר – עוד נאסוף דגן, תירוש ויצהר, הבהמות יאכלו עשב, וגם אנחנו נאכל ונשבע.

קרא עוד »

30 בינואר – 1 בפברואר 2023 – גשם, הקשב לנשים בחלון

אנחנו ממש מחכים לגשם. הלילה הוא עתיד להגיע, ואנחנו מצפים לשמוע את הטיפות דופקות על האדמה, מרטיבות אותה, מרעננות, מרוות ומחיות אותה. מבחינת לוח השנה, אנחנו בשיא החורף, אבל השמש זורחת, הציפורים מצייצות ובצהרים אנחנו נשארים בחולצה קצרה ולא חורפית בעליל. הגשם כבר ביקר אצלנו, ועשה עבודה יפה ומרשימה, אבל אז, לפני חודש הוא נעלם, והשאיר אותנו עם שמש ושמיים תכולים, ממש לא מה שאנחנו צריכים בחורף… אז אנחנו מבקשים – גשם הקשב לנשים בחלון!

קרא עוד »

23-25 בינואר 2023 – אין כמוהו גזר!

רק שערו הפרוע וקצה פדחתו מציצים מן הערוגה כשאנחנו עוברים לידה, אך אם נשלוף אותו מן הרגבים, נגלה אושר (ועושר) כתום שהסתתרו מתחת לפני השטח. החורף הוא הזמן שלו. הגזר לא חובב ימים חמים מדי, ומאוד נהנה מהקרירות. אפילו מתחת מעטה שלג הוא צומח בבטחה. עכשיו, כשכבר קר למדי, הוא מתחיל להיות אורח קבוע בשדה ובארגזים – אנחנו זורעים כמה ערוגות גזר כל מספר שבועות, ולאחר כמה חודשים, שולפים החוצה, ערוגה אחר ערוגה, שבוע אחר שבוע, שורשים שיפודיים כתומים ועסיסיים.

קרא עוד »
Top