עלי ח’ביזה #447, 29-31 ביולי 2013, כ”ב-כ”ד אב תשע”ג

לאחר השבוע הבא יוצאת מנו, אופת הלחם שלנו, לחופשה בת שלושה שבועות (היא תיעדר בין ה11-30 באוגוסט). מי שמעוניין להגדיל את הזמנתו לשבוע הבא, מוזמן לעשות כן דרך מערכת ההזמנות באינטרנט או באימייל אלינו. __________________________ יפתח ברקת, אופה, בשלן וחבר טוב מזמין בחום להצטרף אליו לסדנת בישול בתפריט קיצי טבעוני וססגוני שתשנה את חווית הבישול שלכם לתמיד… הבישול עם יפתח מעורר השראה ומזכיר לנו מהי ת ז ו נ ה, מומלץ לכל מי שמתעניין במזון טבעי, בזמנים בהם מזון זה נהיה מצרך נדיר יותר ויותר. יום ששי, ה-2.8, בין השעות 9:00-14:30, בת”א במתחם אלפסי (סמוך ליפו) מס’ המקומות מוגבל! הסדנה מסתיימת בסעודה משותפת.
חוץ מזה יפתח קיבל פניות רבות לסדנה נוספת לאפיית לחם-שאור באיזור ת”א אם יש מי שמעוניין לארח בביתו דברו איתו (תנור אפיה ביתי רגיל וחלל מרווח) הוא ישמח לקיים אותה באוגוסט.
____________________________________ השבוע מסתיים חודש, וביום שלישי אנחנו נחייב את כרטיסי האשראי שלכם על הקניות של יולי. אנא עדכנו את השינויים והביטולים עד יום שלישי בבוקר. כיוונונים ועדכונים של אחרי יום שלישי יאוזנו בחשבון החודש הבא. אנחנו מזכירים לכם שאתם יכולים לראות את החשבון שלכם באתר ההזמנות, בקלות ובפשטות – בלשונית: “דו”ח הזמנות ותשלומים”, שם מוצגת הסטוריית החשבון שלכם. נשמח אם תבדקו שהחשבון אכן נכון ותעירו לנו אם יש צורך בתיקונים. בתחתית החשבון אמור להופיע סה”כ לתשלום: 0. אם הוא לא מאופס,  כנראה שלא הצלחנו לחייב את כרטיסכם ונודה לכם אם תצרו איתנו קשר. תודה! הערה: כותרת החשבונית היא אחידה לכולם, וכוללת “ירקות, פירות, תמרים”. אין זה אומר שחייבנו אתכם על משהו שלא קניתם – אם קיבלתם מאיתנו רק ירקות, חוייבתם רק על ירקות ולא על פירות או תמרים… תודה! __________________________________________________ יפת עין, ליבבתיני! היום הגיע אלינו שלום. את שלום אני מכירה כבר שנה פלוס, אבל איני יודעת את שם משפחתו. ברשימת אנשי הקשר שלי קוראים לו: “שלום במיה”. בשנה שעברה הוא הופיע פתאם משומקום ושאל האם אנחנו מגדלים במיה. לאחר שנענה בחיוב ובדק בקפדנות ובהתלהבות את התרמילים, הוא ביקש לקנות ארגז שלם (כעשרה קילו), ויצא הביתה שמח וטוב לב. למרבה התדהמה, לאחר שבועיים הוא שוב היה אצלנו, וקנה עוד במיה… והפעם הוא הציץ גם על הלוביה התאילנדית, הציץ ונפגע. זאת היתה אהבה מביס ראשון. השבוע הוא הופיע שוב, וכששאלתי אותו איך ידע שהבמיה והלוביה התאילנדית בדיוק החלו את מחול הקיץ שלהן, הוא ענה בפשטות: הרחתי. ואני האמנתי לו. ואכן – בשבועות האחרונים החלה הלוביה להבשיל בכמויות נאות, והכריזה באופן רשמי שהקיץ עומד בשיאו. הלוביה (V. unguiculata ssp. Sesquipedalis) היא קרובת משפחה של השעועית, החומוס, הסויה, הפול ושאר בני משפחת הפרפרניים שאנחנו כל כך אוהבים לנשנש. וכמותם, גם לה יש שני מופעים: המופע הירוק, בו היא נאכלת בתרמילים ירוקים ארוכים, והמופע היבש, בו נאכלים הגרעינים היבשים בלבד. אנחנו מגדלים שני זנים של לוביה: הלוביה ה”קצרה” הקלאסית (שהיא בכל זאת ארוכה יותר משעועית ירוקה), והלוביה התאילנדית הארוכה. השניה היא הראשונה להבשיל ולבקר אצלכם בארגזים, והיא גם עדיין הפחות מוכרת, ולה נקדיש את העלון השבוע. באנגלית יש לה שמות רבים: קוראים לה “שעועית באורך מטר” (Yard long bean), שעועית אספרגוס, שעועית ארוכה, שעועית סינית ארוכה, שעועית נחש, ואצלנו – שעועית/לוביה תאילנדית. שמותיה מתאימים למאפיינים שונים שלה: מקורה בדרום-מזרח אסיה, ולכן מכונה סינית או תאילנדית, היא יכולה להגיע למטר אורך (אם כי בדרך כלל נקטפת בצעירותה, כשאורכה כ-30 ס”מ ועוביה כס”מ), בקוטר ובאורך היא מזכירה אספרגוס (הפעילו את הדמיון) ובשל גמישותה, נחש ירוק ודקיק (לבעלי דמיון מפותח במיוחד). טעמה הוא משהו בין שעועית ירוקה ללוביה ירוקה וטריה (לא מתוקה כמו שעועית ירוקה), המרקם דומה יותר ללוביה, פחות פריך משל שעועית ירוקה ויותר גמיש ומתקפל.

היא זקוקה ליותר חום משעועית, ועומדת יפה בחודשים החמים (מה שאי אפשר לומר על השעועית הירוקה), היא נזרעת באביב המאוחר, ואנחנו מדלים אותה כמו אפונה ירוקה. ההדליה היא על עמודים, שבינהם נמתחת רשת רחבה שלאורך קויה מטפסים השתילים. והם עושים זאת במומחיות וביעילות. לאחר כ-3 חדשים מתחילה הפריחה, על כל עמוד פריחה מתפתח זוג פרחים יפיפה, הנראה כשני פרפרים ומהם מבשילות זוג שעועיות, צמודות בקצה כשתי תולעים ירוקות תאומות (הנה, הצלחתי לחשוב על שם נוסף…).

   

את השעועיות יש לקטוף בזהירות כי עמוד הפריחה ממשיך לפתח פרחים לכל אורכו בהמשך העונה. לעומת שעועית ירוקה או אפונה, היא גדלה לאיטה ומניבה תרמילים רק לאחר יותר משלושה חודשים (לעומת חודשיים ופחות בשעועית ואפונה), אך בניגוד להן, ניתן להמשיך ולקטוף אותה עד ירידת הטמפרטורות בחורף.

ניתן לקטוף אותה כמו אצלנו, בשלב צעיר, כשהיא באורך 30 ס”מ ובעובי של כס”מ, ולהשתמש בה כמו בלוביה טריה או שעועית ירוקה. אפשר גם להשאיר את התרמילים להתבגר על הצמח לחלוטין, ולהשתמש בזרעים השחורים, האדומים או הלבנים (תלוי בזן הספציפי) כמו שמשתמשים בפולי לוביה יבשה, או כל שעועית יבשה אחרת.

אנחנו מגדלים את הזן הירוק ובפנים יש לו זרעים שחורים, אך ברחבי אסיה ישנו מבחר זנים מרהיב בצבעוניותו ועושרו. התרמילים עצמם מופיעים בצבעי ירוק ואדום-סגול לגווניהם, והזרעים שחורים, לבנים, חומים, אדומים…

אפשר להשתמש בשעועית התאילנדית בכל מתכון של שעועית ירוקה או לוביה טריה, גם במרקים ופשטידות. בסין מקפיצים אותה קלות בווק, היא בעצם השעועית המקורית בה משתמשים במתכוני שעועית מוקפצת. היא נהדרת עם דגים ואפילו כבושה. היא עשירה מאוד בויטמין A ומכילה גם כמות נאה של ויטמין C.

בחלק המתכונים השבוע תמצאו רעיונות פשוטים ומסובכים וכמובן טעימים, אבל גם אם ממש לא בא לכם להבעיר שום אש בקיץ הלוהט הזה, אתם מוזמנים לקחת נחש לוביה ארוך ליד, ופשוט… לנשנש.

שיהיה שבוע מלא שפע קייצי ותחושת חופש אמיתית, אלון, בת-עמי, יערה וצוות ח’ביזה (המזיע ומנשנש גם יחד)

__________________________________________-

מה השבוע בסל?

יום שני: חסה, דלורית/דלעת, פלפל, עגבניה, חצילים, לוביה תאילנדית/במיה, עגבניות צ’רי, מלפפון, שמיר/רוקט, תירס, עירית שום – בארגזים קטנים בלבד. ובסל הגדול תוספת של: נענע, קייל/תרד ניו זילנדי, כרישה, צנונית יום רביעי: בצל אדום לח, דלורית, מלפפון, עגבניות צ’רי, עירית שומית, רוקט/נענע, במיה/לוביה, חצילים, פלפל, עגבניות, תירס – בארגזים קטנים בלבד.. ובסל הגדול תוספת של: נתח דלעת, תרד ניו זילנדי, כרישה, תפו”א. יש אפשרות להוסיף לסל מוצרים נוספים של יצרנים קטנים: קמח, נבטים, פירות, דבש, קרקרים, תמרים, מזון פרוביוטי, פירות מיובשים ולדר, שמן זית, לחם שאור ותמציות צמחים. תוכלו לקרוא על היצרנים השונים באתר שלנו. ולמלא את ההזמנה במערכת ההזמנות שלנו (בתנאי שאתם לקוחות שלנו כמובן). ________________________
רגע לפני מתכוני הלוביה, גלית ממשמר איילון שלחה לי מתכון למאפינס פשטידת תרד ודלעת יפנית: 1. מבשלים את הדלעת במים עד לרכוך, מסננים ומטבלים במלח, חותכים לקוביות קטנות, שמים בצד. 2. חולטים תרד, מסננים ושוטפים, קוצצים ומערבבים עם תבלינים ירוקים (מה שיש), 4 ביצים גביע שמנת (או חצי וחצי קוטג׳) ופרמג׳ן מגורד. מוסיפים 3 כפות קמח תופח מלח פלפל אגוז מוסקט. 3. שמים בתבניות מאפינס (חד פעמיות או סיליקון או מה שיש…) עד חצי הגובה, משבצים בדלעת וממלאים עד הסוף, מפזרים מלמעלה סומסום ואופים כ 20 דקות. טעים! ועכשיו – 3 מתכוני לוביה זריזים של ארז קומרובסקי וגם לוביה בחלב קוקוס של הילה אלפרט שני סלטים ופסטה עם לוביה של משק ברזילי סלט, תבשיל וטאבולה לוביה מאתר המשק האורגני בקיבוץ המעפיל לוביה עם פטה – אביטל סבג חורש שלושה תבשילי לוביה – חוסאם עבאס שני סלטים ותבשיל לוביה – מיכל וקסמן
Top