עלי ח’ביזה 334 – 7-9 במרץ 2011, נכנס אדר – א’-ג’ אדר ב’ תשע”א

משנכנס אדר… מרבים בהכנות לפורים: לקראת החג הקרב ובא רצינו להזכיר-להציע לכם להוסיף למשלוחי המנות שלכם משלל המוצרים הטובים והטעימים שאפשר להוסיף לארגז, כמו: גרנולה ועוגיות באפיה ביתית של דני וגלית, דבש טבעי במגוון טעמים של דניאלה ותמיר, קרקרים אורגניים מגרעינים מלאים של “לב הטבע”, גבינות עיזים של רונה ממחלבת יוטב, תמרים אורגניים של קיבוץ סמר ונבטים של מגי מנטף. את כל המוצרים וגם אחרים ניתן להזמין דרך טופס ההזמנות שלנו. החלק החברתי השני של פורים הוא כמובן “מתנות לאביונים“, ובמסגרת זו רצינו לשוב ולהציע לכם לקחת חלק בפרוייקט ארגז התרומה שלנו, אותו התחלנו בנובמבר האחרון. קודם כל תודה גדולה לכל התורמים הנאמנים המוסיפים לארגזם תרומה שבועית/דו שבועית של 5-10-15 שקלים כדי שנוכל לספק ארגז גדול שבועי למשפחה שזקוקה לו. מי מכם שמעוניין/ת להצטרף ולהירתם, אנא שלחו אלינו אימייל או השאירו הודעה בטלפון. ________________________________ כבר שבועיים אתם פוגשים בארגזים צרורות של שום ירוק. את חלקכם הוא אולי מפתיע, ואני מבטיחה-מקווה לכתוב עליו בשבוע הבא. השבוע העלון מוקדש לסיום טרילוגיית עשבי התיבול הסוככיים שלנו: הנה מה טוב ומה נעים – שבת ריחני טליה שלי בת שישה חודשים. היא מנסה להכניס לפיה הזעיר את כל אגרופה הקפוץ, ולפעמים גם שניים, ומייללת מרה. אם תנסו להכניס אצבע ללוע הקטנטן מיד תיתפס זו בצבתות החניכיים הדאובות שלה. יוצאות לה שיניים. התמודדות לא קלה לקטנה שכזו. לכבודה ולטובת כל העוללים המשננים מוקדש העלון הזה העוסק באחד הצמחים החביבים והיעילים לתינוקות: השבת הריחני. ה-מה???

ובכן, מסתבר, שלפעמים גם המוכר והפשוט אינו מה שחשבנו: עשב תיבול תמים, ריחני ומועיל מאוד לכאבי בטן, לכאבי שיניים, להרגעה ולהנקה, קיבל לצערו את שמו של השמיר – קוץ שתלטני במיוחד (ולאמהות מחוסרות השינה לא היה, כנראה, הפנאי הכוח לתקן את התקלה). שמו הנכון של העשב הוא “שבת ריחני”.

באנגלית נגזר שמו של השבת הריחני, Dill, ממילה נורדית עתיקה,  Dile / Dilla, שפירושה להרגיע ולהשקיט, כנראה משום שמי שבת ריחני שמשו ברפואה העממית לסייע לתינוקות להירדם, ולהקל על כאבי החניכיים בזמן צמיחת השיניים הראשונות. לפעמים הכינו האמהות ביסקוויטים עם שבת ריחני להרגעת החניכיים של התינוק בזמן בקיעת השיניים. תה שבת ריחני מקל על כאבי בטן והפרעות אחרות במערכת העיכול בעיקר אצל תינוקות וילדים, וכמו כן משפר את תנובת החלב בנשים מניקות. אני אוהבת את השם העברי “שבת” כי הוא נראה לי מתאים לאותה האוירה – אחרי שעות של החזקת התינוק על הידיים, נענוע, שירי ערש, מילות חיבה ועידוד, בזכות איכויותיו המרגיעות של תה של שבת ריחני, אפשר קצת … לשבת… משחק מילים תלמודי קושר אותו ליום השַׁבָּת: “אמר לו קיסר לרבי יהושע בן חנינא: מפני מה תבשיל של שַׁבָּת ריחו נודף? אמר לו: תבלין אחד יש לנו ושֶׁבֶת שמו שאנו מטילין לתוכו וריחו נודף… ” (שבת קי”ט).

השם “שמיר” שייך לצמח בר קוצני, ויחד עם השית (שמיר ושית) משמש בתנ”ך כסמל לשדה חקלאי שהפך לשממה ועשבי בר השתלטו עליו. המורה וחוקר הטבע אמוץ כהן סבור כי השמיר הוא צמח הסירה הקוצנית הנפוץ והמוכר מחלקות חקלאיות עזובות בארץ. גם בשפה השתרש והשתלט השם שמיר במקום “שבת ריחני”, כנראה בגלל הדמיון החיצוני והמשפחתי בין השבת לשומר (fennel), ולשמיר האחר, שמיר הבר, ניתן השם “שמיר קוצני” כדי להבדילם. גם אני אשתמש כאן בעלון במילה “שמיר” כדי שלא לבלבל.

מוצאו של השמיר מדרום אירופה (אגן הים התיכון) ורוסיה. הוא צמח חד-שנתי ממשפחת הסוככיים, אליה, אנחנו כבר יודעים, שייכים גם עשבי תיבול נוספים: פטרוזיליה, כוסברה, סלרי וכן ירקות שורש כגון גזר, פרסניפ (גזר לבן) וגם, כאמור, השומר. גבעולו של השמיר מסועף, עליו דמויי נוצה. הוא פורח בפריחה המזכירה סוכך-מטריה מרובה-קרניים, הנישא בקצות הענפים, ומכאן שם משפחתו. לאחר הפריחה ניתן לאסוף את הזרעים, וגם הם משמשים לתיבול ולמרפא.

השמיר הוא צמח שתורבת כנראה כבר מזמן. אבותינו תיבלו בו תבשילים וכבושים, ועשו שימוש בכל חלקיו, כפי שמפורט בתלמוד: “השבת מתעשר זרע וירק וזירין” (עבודה זרה ז ע”ב) – כלומר – יש לעשר את כל חלקי הצמח השמישים: הזרע, הירק ועוקצי הפרחים. אותה הרבגוניות נמשכת גם היום, ועליו הירוקים של השמיר משמשים כתבלין בתעשיית הכבושים, לקישוט ולתיבול מרקים, גבינות, סלטים ומאכלי-ים. זרעיו משמשים כתבלין לדברי מאפה, לתפוחי-אדמה לירקות, עוגות, רטבים וליקרים. בהודו משמשת אבקת הזרעים כאחד ממרכיבי הקארי.

ריחו העז הוא אולי גם הסיבה לכך שהשמיר שימש ביעילות כקמיע לגירוש שדים ורוחות, והוא נכלל בציוד החובה של כל מכשפ/ה מתחיל/ה. למטרה שונה מאוד הוא שימש גם כמשקה מעורר אהבה, פיתגורס כתב כי החזקת צרור שמיר ביד שמאל מונעת התקפי אפילפסיה (אולי משום שהתקפים אלו נתפסו כאחיזה על ידי שדים). אצל היוונים נחשב השמיר כסמל לעושר ורווחה, וכדי להפגין לראווה את עושרם היו היוונים מבעירים שמן שהועשר בשמיר.

עשבי התיבול ממשפחת הסוככיים, ובתוכם השמיר, מכילים פיטוכימיקלים אשר לרבים מהם סגולות מונעות סרטן. הם חוסמים מגוון פעילויות הורמונליות הקשורות בהתפתחות סרטן. מחקרים שנעשו לאחרונה מוכיחים כי לשמיר פעילות נוגדת-חמצון גבוהה ביותר.

מחקרים נוספים גם הסבירו ואוששו את סגולותיו של השמיר כמרגיע את מערכת העיכול: מצאו כי הוא עתיר תרכובות קוטלות חיידקים ובעל השפעה מגנה על רירית הקיבה.

להכנת משרת שמיר: חולטים את עלי השמיר הירוקים, או מבשלים 5 כפיות גדושות זרעים בליטר מים במשך רבע שעה. מסננים את המרתח.
  • להפגת גזים מהבטן, להסדרת פעולת העיכול ולעידוד יצירת החלב אצל היולדת, לרענון הנשימה ולהקלה על שיעול.: ממתיקים בדבש ושותים 2-3 כוסות ביום. תינוקות הסובלים מכאבי בטן יש להשקות ב-5 כפיות מהמרתח ביום.
  • להפגת ריח רע מהפה: מגרגרים את המרתח מספר פעמים ביום.
  • לדלקות עיניים: טובלים תחבושת בד במשרה בעודה חמה ומניחים על העין.

השמיר מהווה מקור לויטמינים ומינרלים, ובמיוחד: אשלגן, בטא-קרוטן (פרו-ויטמין A). חומצה פולית,  ויטמין C.

טיפים לשימוש בשמיר:

  • השמיר הגדל בהודו הוא מזן שונה מעט,v שגרעיניו גדולים יותר אך טעמם עז פחות, לכן כשמכינים מתכון הודי מומלץ להפחית את כמות זרעי השמיר הנדרשת בכ-30%-50%.
  • כדי להכין חומץ מתובל בשמיר, יש להשתמש בחומץ עדין (חומץ תפוחים למשל), להכניס לתוכו צרור שמיר, שן שום, ואפשר גם פלפל שחור, ולהניח למשך כמה שבועות במקום מוצל וקריר.
לקראת סוף השבוע מבשרים לנו על “ונהפוכו” סגרירי, אינשללה שיבוא. ועד אז – שיהיה לכולנו שבוע ריחני מפריחה, מתובל בחיוך ונטול כאבי בטן, שיניים ולב, שבוע טוב! אלון, מליסה, בת-עמי וצוות ח’ביזה _______________________________________ מה בסל השבוע? יום שני: קולרבי, דייקון או צנון גדול, פטרוזיליה, חסה, כרוב לבן, סלרי עלים, עגבניות, מלפפונים, גזר, שמיר, ברוקולי או כרובית. ובסל הגדול תוספת של: שומר, בצל ירוק, שום ירוק יום רביעי: הרשימה מתפרסמת באתר ביום רביעי אחרי הצהרים בתום אריזת הארגזים. כדי לראות אותה, עליכם לחזור למייל הזה ביום רביעי אחרי 16:00, ללחוץ על הקישור (מספר העלון) ולהגיע דרכו לאתר שלנו, שם תמצאו את הפירוט לרביעי. ובסל הגדול תוספת של:

 

יש אפשרות להוסיף לסל מוצרים נוספים של יצרנים קטנים: גרנולה ועוגיות, קמח, לחם נבוט, נבטים, גבינות עיזים, פירות, דבש, קרקרים. תוכלו לקרוא על היצרנים השונים באתר שלנו. בטופס המצורף תוכלו למצוא רשימה מפורטת של המוצרים ומחיריהם. אפשר למלא את ההזמנה בטופס ולשלוח אלינו.

__________________________

מתכוני שמיר:

פשטידת פול ירוק ושמיר – של חיים כהן

סלמון כבוש – של אריק חכימי

כיסוני גבינה עם שמיר ובצל ירוק – מהבלוג של אמא אווזה

סלט כרוב עם שמיר

Top