אחד (במאי) מי יודע?

האוכמניות שבות!

הקיץ ממש בפתח (כל כך קצר אצלנו האביב) – ובחלקת האוכמניות של תמיר בתקוע מתחילה הבשלה מתוקה ויפה. חיכינו להן בסבלנות מהשנה שעברה – והנה הן שבות! האוכמניות המעולות של חלקת השדה.
האוכמניות זקוקות לתנאים מיוחדים כדי לגדול. הן זקוקות לקרקע חומצית כדי לגדול בצורה מיטבית, ומנות של קור עושות להן רק טוב. כדי לשמור על רמת חומציות מדוייקת, האוכמניות גדלות על מצע מנותק בתוך מכלים גדולים, ומקבלות דישון (לא אורגני), אך לא מרוססות כלל.

ערכן התזונתי והבריאותי גבוה: הן עשירות בנוגדי חימצון, ויטמין C ו-K, ומינרלים שונים, מונעות תהליכים דלקתיים בכלי הדם, מפחיתות כולסטרול ומומלצות לחולי הסוכרת כמנת פרי מכיוון שהן יכולות להוריד רמות סוכר בדם. ועוד לא דיברנו על הטעם…

מחיר האוכמניות – 16 שקלים לאריזה של 125 גרם או 60 שקלים לאריזה של חצי קילו.
עונת האוכמניות קצרה (כחודשיים), בקרוב תתחיל עונת הפטל, אינשאללה, אז מהרו להזמין – ניתן להוסיף לסל דרך מערכת ההזמנות שלנו

________________________________________________

השבוע נופל בחיקנו גם האחד במאי, הידוע כיום בעיקר כחג הבינלאומי של הפועלים, אבל הוא בעל מסורת עתיקה יותר כחגן של הפועלות… או הנשים בכלל.

האלה הרומאית מאיה, (נקראת גם Bona Dea – האלה הטובה), אלת האביב, אלת הפריון, הריפוי, הצמיחה והגדילה, היא שנתנה לחודש מאי את שמו. המשמעות המילולית של מאיה (וחודש מאי בעקבותיה) היא “גדול יותר”, מה שמתאים מאוד לעונה – שעות האור מתארכות והופכות את היום ל”גדול יותר”, הטמפרטורות עולות, ובעקבותיהן, הטבע כולו מצוי בטירוף של ירוק – כל עשב ואילן הופכים גדולים יותר, מתפרצים באנרגיה של צמיחה. באחד במאי ובחמישה עשר בו נערכו לכבוד האלה מאיה חגיגות פגאניות שסבבו סביב צמחים, פרחים ומקורות מים. החגיגות האלה היו ענין נשי בלבד, גברים לא הורשו להשתתף בהן. סביב מקדשיה טיפחו כוהנותיה גנים ובהן צמחי מרפא, בעזרתן הן טיפלו בחולים.

מאוחר יותר, במאה ה-19 וה20 אומץ האחד במאי על ידי סוציאליסטים, קומוניסטים ומפלגות פועלים כיום חגיגות העובד, וכביטוי למאבק למען זכויות עובדים, והוא נחגג בתהלוכות ברחובות ופיקניקים בפארקים. המקור לאופיו החדש של האחד במאי הוא בהפגנות שהתקיימו בקנדה ובארה”ב בשנות ה70-80 של המאה התשע עשרה, בדרישה להגביל את יום העבודה ל-8 שעות. ברבות השנים התרחב החג לארצות רבות ברחבי העולם, ואפילו היום, בעולמנו הקפיטליסטי עדיין מציינים העובדים ברחבי הגלובוס את האחד במאי כחג הפועלים, שבו שובתים מעבודה, מקיימים אסיפות ומצעדים, ומעלים לסדר היום ולמודעות הציבורית סוגיות עכשוויות הקשורות לזכויות עובדים. 

גם בשגרה אנחנו מעריכים מאוד את העובדים שלנו ומוקירים את חשיבותם וערכם בפרוייקט הזה הקרוי “ח’ביזה”. השנה, לאחר השבעה באוקטובר, חווינו ביתר שאת את הדבר, כשהעובדים הנאמנים שלנו נשארו איתנו, כמעט כולם, והמשיכו לעבוד במסירות ובמקצועיות. כל זאת למרות אזעקות, יירוטים וקולות פיצוצים, שהיו גם אצלנו, ולמרות שההתרחשויות הנוראיות של השבת השחורה הזאת נגעו בכולנו – כמובן שבעובדים הישראלים, אך גם בעובדים התאילנדים, שגם הם איבדו מכרים שנרצחו באותו יום איום, וגם בעובד הפלשתיני שלנו, שמאז מנוע מלהגיע לעבודה, ויכול היה רק לשלוח לנו את דאגתו וצערו. 

לכבוד האחד במאי השנה, ולכבוד החודש האביבי של האלה מאיה, אנחנו רוצים להודות לעובדים של חוביזה (גברים ונשים כאחד), שמשכימים לעבודת השדה, שותלים, זורעים, מעשבים, מדשנים, קוטפים ואורזים כל השנה, בגשם, ברוח, ובשמש הקופחת. אנחנו רוצים להודות להם על העבודה הקשה, על הנכונות וההשקעה, על הראש הגדול והאחריות שהם לוקחים. אנחנו יודעים שבלעדיכם לא היתה ח’ביזה. תודה לכולכם, וחג פועלים מצמיח.

אנחנו מקוים שחודש מאי השנה יביא איתו, מלבד הצמיחה הטבעית והגדלת האור ביממה, גם התרחבות של הנפש ושל האור, עם חזרת החטופים לביתם ולחיק משפחותיהם וחבריהם. הלוואי שהשבוע הזה יביא איתו בשורות טובות של שלום ושל שיבה הביתה.

אלון, בת-עמי, דרור, עינת וכל צוות ח’ביזה.

_____________________________________________

מה השבוע בסל?

יום שלישי: בצל יבש, גזר בשקית/צרור גזר מיני, חסה ערבית, סלק אדום, מנגולד/קייל, לפת/תפו”א, קישואים, פטרוזיליה, עגבניה, מלפפון, כרוב/סלרי עלים/בטטה/שומר. מתנה לכולם: שמיר/כוסברה.

בארגז הגדול גם: אפונת גינה או אפונה סינית/פלפל אדום/חציל, חסה לליק/תרד ניוזילנדי, דלעת ערמונים/נתח דלעת/פקוס.

בארגז הפירות: בננה/תפוח עץ אדום, תפוז/קלמנטינה/פומלית, אבוקדו, שסק.

יום רביעי: בצל יבש, פטרוזיליה, גזר בשקית/צרור גזר מיני, מנגולד/קייל, קישואים, מלפפון, עגבניה, תפו”א, סלק אדום, חסה, כרוב/קולרבי/שומר/לפת/סלרי עלים. מתנה לכולם: כוסברה/שמיר.

בארגז הגדול גם: תרד ניוזילנדי, אפונת גינה או סינית/חציל/בטטה/פקוס, דלעת ערמונים/נתח דלעת.

בארגז הפירות: בננה/תפוח עץ אדום, פומלית, אבוקדו, שסק/נקטרינה.

Top