אודות

באוקטובר 2003 ראינו את השדה בפעם הראשונה ומיד התאהבנו. קוצים בגובה אדם מילאו את החלקה, אבל אנחנו ידענו שזהו סימן לקרקע פורייה ולהבטחה גדולה.

השדות שלנו, כ-100 דונם, שוכנים במושב כפר בן-נון, השוכן על כביש לטרון-רמלה שבעמק איילון. אנחנו מגדלים בהם גן-ירק משולב ומשווקים את התוצרת בדרך שמציעה חיבור וקשר בין חקלאים וקהילה.

חלק מהחלקות נמצאת ממש בתוך המושב, חבויות בין שורות הבתים ומציצות ביניהם בשובבות, אחרות משתרעות ביתר נוחות במרחב שמאחורי שורות הבתים האחרונות. לכל אחת מהן אופי ייחודי לה: זו מנוקזת היטב ורעותה הופכת ביצתית בחורף, באחת הקרקע עמוקה ונוחה לעיבוד ובשניה אנחנו משתדלים למקם גידולים רדודים בלבד. יש חלקה השוכנת לצד מטע זיתים, אחרת מביטה על גינת הירק הביתית של הבית השכן, חלקה אחרת סמוכה לחורשת עצים קטנה ומקסימה, והשדה הגדול שוכן על גבעונת קטנה וצופה ממנה על עמק איילון. ברוב האדמה גדלים הירקות בשטח פתוח, אך לצידם יש לנו גם בית רשת גבוה ורחב, ומספר מנהרות צמיחה, בהם אנחנו מגדלים גידולים שזקוקים ליתר הגנה ממזיקים או ממזג אויר קיצוני. לחלק מהחלקות ותק אורגני של למעלה מעשרים שנה, אחרות הפכו לאורגניות כשהצטרפו לח'ביזה, בעשר עד חמש השנים האחרונות.

אנחנו כבר לא "ירוקים" בעסק, ועדיין, בכל שנה אנחנו צומחים קצת יותר יחד עם השתילים בשדה שלנו, לומדים מהם הרבה שוב ושוב, וכמותם, מתחדשים בכל עונה, משקיעים מאמץ, מרץ והרבה תקוות, כדי להגיע לתנובת פירות.

מי אנחנו

אלון אפרתי

שותף, מנהל החווה. עוסק מזה שנים בתחום של חקלאות ירקות וצמחי תועלת, בעל ידע נרחב על צמחי מרפא, צמAlon Efratiחי בר בארץ וצמחים בכלל. אלון עבד בדרום אפריקה בחווה חקלאית בסגנון הפרמקולצ'ר והתמחה בגן ירק משולב. בוגר לימודי חקלאות בפקולטה ברחובות, במהלך הלימודים הקים וקיים גן-ירק ביתי בו התנסה במגוון פתרונות טבעיים בגידול ירקות וצמחים אחרים. אלון הוא אחד מעובדיה הראשונים של "חֻ'בֵּיזָה", ומסוף 2004 הוא מנהל  את החווה.

בת-עמי שורק

מייסדת החווה, מנהלת שותפה, אחראית על קהילת הלקוחות. בעברה מתחומי הטיפול והחינוך. בשנת 2000 פנתה ללימוד והתמחות בחקלאות אורגנית בחוף המערבי של ארה"ב. בת-עמי למדה "גננות עירונית" בסן-פרנסיסקו ועבדה בחוות אורגניות באיזור, באחת מהן ניהלה גן ירק. היא התנסתה במגוון שיווק ישיר מהחקלאי לצרכן: חנות כפרית, שוק איכרים ו-CSA (Community Supported Agriculture). בסוף 2003 שבה לארץ והקימה את "חֻ'בֵּיזָה". ב-2008 חזרה בת-עמי לניהול משותף של החווה.

הצוות הנפלא שלנו בח'ביזה בנוי מפסיפס של אנשים מסורים ומוכשרים, ישראלים ואחרים, צעירים ומבוגרים, עובדים בשכר ומתנדבים, בעלי נסיון ו"ירוקים" בתחום, שעובדים זה לצד זה כדי לשתול, לזרוע, להצמיח, לקטוף, לארוז ולהביא אליכם את ארגזי הירקות שלנו.