15-17 באוקטובר 2018 – כשאומרים צנון מרגישים את הלשון

השבוע בארגזים שלכם תמצאו הזמנות – אנחנו רוצים להזמין אתכם לסדנת כתיבה שתתקיים אצלנו בשדה, בהנחיית לירן, לקוח ותיק וחבר.
הסדנה תתקיים ביום שישי 26.10. הנה הפרטים:

נשמח מאוד בבואכם לחוות איתנו עוד פן של השדה שלנו. להרשמה, לשאלות או לבקשות, פנו ללירן: lirankeren1@gmail.com ,0542400408

להתראות!

_______________________________

אגדה יפנית

נפתח בחידה – מה נראה כמו גזר (אבל ענק), מריח כמו צנון, ויש לו עלים של לפת??? – אם לא פגשתם בו בעבר, הוא אכן ירק חידתי למדי – גדול במיוחד, בעל צורה וצבע שמסתירים את זהותו האמיתית…קבלו את פני ה-  דייקון!

daikon

אז מי הוא בעצם? הדייקון הוא צנון יפני מאורך. בניגוד לסטריאוטיפ, הצנון הוא ירק מגוון וצבעוני וכלל לא משעמם ויבשושי. הרבגוניות מתחילה בצנוניות קטנטנות בגודל דובדבן ומגיעה לצנוני ענק בגודל כדורסל… הצנונים המאורכים נעים מקטנטנים בגודל אצבע ועד לצנונים באורך 60 סנטימטרים וברוחב 15 סנטימטרים! הצבעים גם הם רבים: מצנוניות וצנונים אדומים וסגולים, דרך כל גווני הורוד, הצהוב והירוק, עד ללבן. וישנם גם צנונים שחורים (ספרדיים), שקליפתם שחורה ותוכם לבן:

הצנון מוכר כבר אלפי שנים לסינים, למצרים ליוונים ולרומאים. באזור הים התיכון יש עדויות לגידול צנון כבר כאלפיים שנה לפני הספירה ואיור הצנון העתיק ביותר הופיע על קירות הפירמידות לפני כמעט 4000 שנה! ביוון העתיקה הוקירו את הצנונים מאוד והכינו צלמיות צנון עשויות זהב, ששימשו לפולחן האל אפולו. לשם השוואה, הסלק הגיע רק למקום השני וקיבל צלמית כסף, וצלמית הלפת נוצקה מעופרת. הרומאים גם הם כתבו על צנונים – עגולים ומאורכים, קטנים וגדולים. רוב הצנונים בתקופתם היו כנראה גדולים מאוד, דומים לצנונים מהמזרח הרחוק, הצנוניות הקטנות ידועות לנו רק מאמצע המאה ה-16. הצנון הוא גם מהגידולים הראשונים שהכיר קולומבוס לילידים האמריקאים. כבר בסביבות 1500 הוא היה מוכר במקסיקו ובהאיטי. עד היום ישנו פסטיבל צנונים מעניין שנערך בדרום מקסיקו בתקופה זו.

בארץ-ישראל הצנון ידוע מתקופת המשנה. מזרעיו הפיקו שמן למאור, וגידלו אותו כירק-מאכל. הוא נחשב למעדן שלא ירד משולחנם של מלכים ורוזנים בכל ימות השנה: "לא פסק משולחנם (של רבי ושל קיסר) לא צנון ולא חזרת ולא קישואים לא בימות החמה ולא בימות הגשמים" (בבלי, ברכות מ"א). דבר זה מתאים לקלות הגידול של הצנון, שאכן ניתן לגדלו לאורך כל השנה בקלות יחסית, אפילו בקיץ הישראלי, אם כי הוא מעדיף את קרירות החורף, האביב והסתו.

בעוד אירופה הולכת לכיוון הורוד-אדום העגול והקטנטן, במזרח הלכו דוקא בגדול, והזנים שפותחו שם הם מהארוכים והחיוורים יותר. הדייקון הוא צנון יפני לבן, משמעות שמו: שורש (קון-kon) גדול (דיי-dai). הוא נראה קצת כמו גזר חלק לבן וגדול (ישנם גם זנים צהבהבים, ירוקים ושחורים). ישנם דייקונים ממש עצומים בגודלם, וישנם קטנים יותר, בהתאם לזן ולתנאי הגידול.

במזרח הרחוק הדייקון מוכר ואהוב מאוד. הוא מוערך בשל תכונתו לסייע בעיכול, לטהר ולהקל על דרכי הנשימה. הדייקון תופס כמעט 1/3 מכמות הירקות המגודלת ביפן (לפי משקל). הצנונים הללו נכבשים בדרך כלל בחביות ענק, ומתווספים לאוכל בתור חמוצים. טעמו של הדייקון והמרקם שלו הם משהו בין צנון ללפת – החריפות שלו מעודנת מזו של הצנון ויש בו רעננות חורפית שרק שורש גדול כמותו יכול לשמר, ולכן אתם מכירים אותו גם בתור השורש הלבן המגורר שמוגש לצד הסושי, ליד הגינג'ר המוחמץ. מטרתו "לנקות" את בלוטות הטעם בין הטעימות של סושי אחד לבין השני, כדי שחוויית הטעם של כל רול (גלילה בעברית) תהיה מלאה.

אנחנו משתמשים בעיקר רק בשורש הצנון (או ליתר דיוק, בצוואר השורש), אך בעולם נהנים גם מחלקים אחרים שלו. ישנם זנים שמגודלים לשם הפקת שמן מהזרעים, וזנים אחרים פותחו לשם שימוש בעלים שלהם דווקא.

הצנון ידוע כצמח העוזר לעיכול כבר מתקופת המשנה: "צנון מחתך מאכל' (עבודה זרה י"א), וכצמח המוריד חום ומסייע להקלת צינון: "צנון יפה לחולי חמה" (רש"י, עבודה זרה כ"ח, סע"ב). השימושים הללו נתמכים כיום בעובדות התזונתיות הידועות לנו על הדייקון והצנון העשירים בויטמין C, ובאנזימים המסייע לעיכול, מה שמסביר את סגולות המרפא שלהם, הידועות מזה שנים רבות.

במאמר מלא תהילה לדייקון כותבת רבקה ווד (Rebecca Wood), כוהנת גדולה של מזון טבעי ומלא, שהדייקון מטהר את הדם, משפר את זרימת האנרגיה וממריץ חילוף חומרים, מטהר את הכליות ומנקה את הריאות. שימוש קבוע בדייקון, היא מציעה, ימנע התקררות, שפעת וזיהומי מערכת הנשימה. היא ממליצה על הדייקון כמזור לחמרמורת (האנגאובר), גרון כואב, שפעת ובצקת. ומעידה עליו אף כירק נוגד-סרטן. הנה מספר מרקחות משלה לטיפול באסטמה, ברונכיט, צינון, הסדרת עיכול וסיוע להרזיה – ירק פלא של ממש.

אנחנו יודעים שהוא מוכן כשהוא מתחיל לצוץ מהקרקע – בבגרותו הוא כל כך גדול, שהמקום שהקצבנו לו בתוך האדמה נעשה לו צפוף, והוא מתחיל להידחף החוצה, מעל לפני האדמה. כך:

daikon

ובמסגרת ההפוגה הקומית – סביב הדייקון האהוב התפתחה גם מסורת של פיסול באוכל – שפים ידועים וגם אנשים פשוטים מפסלים את ארוחת הערב, הנה דמויות חביבות עשויות דייקון:

daikon_sculpture1   daikon_sculpture

אחסון צנון ודייקון:

– כדי שהצנון לא יהיה "יבש כמו צנון", שומרים צנון או דייקון במקרר. ראשית יש לקצוץ את העלים, כדי שלא ישאבו את הלחות מהשורש. לאחר הסרת העלים יש להכניס את השורש לשקית ניילון או לקופסא אטומה ולשמור במקרר.
– אם בכל זאת הפך הצנון שלכם למיובש ואומלל, שימו אותו במי קרח והוא יחזור לקשיותו המקורית.
– סוד יפני לבישול דייקון הוא להשתמש במים שנשטף בהם אורז, או במעט חומץ אורז, זה שומר את הדייקון לבן ומפחית את המרירות והחריפות.
– בבישול כדאי לקלף את הדייקון – זה מפחית המרירות מצויה בעיקר בקליפה, ומונע סיביות יתר. שאר בשר השורש מתקתק וקראנצ'י.

תוכלו למצוא מתכוני דייקון רבים באגף המתכונים שלנו, לכל שימוש אפשרי בירק המגוון הזה.
אז… צאו לדרך, ובהצלחה.

לפני סיום – אנחנו רוצים לאחל מזל טוב למוחמד ומשפחתו – לנישואי בתו הצעירה השבוע. למג'די ועלי – לחתונת אחותכם… הרבה שמחה, צמיחה ויחד – מכולנו.

שבוע טוב,
אלון, בת-עמי, דרור, יוחאי וצוות ח'ביזה

___________________________________________

מה השבוע בסל?

השבוע יש הרבה ירוקים – זאת התקופה המיטבית שלהם – אז שמנו לכם בארגז ירק נוסף – מתנה מאיתנו. בתאבון!

וגם – יש בארגז פופקורן – זה לא תירס שחיכה יותר מדי זמן והפך קשה… אל תבשלו אותו! אם תרצו לקרוא עליו קצת הנה העלון על הפופקורן מלפני כמה שבועות.

יום שני: קישואים/חצילים/בצל, בטטה/תפו"א, חסה צנונית/דייקון מלפפון, עגבניה, דלעת חתוכה/תירס, פלפל, רוקט/מנגולד, פטרוזיליה/כוסברה/שמיר, תירס פופקורן, מיזונה/חסה סלונובה-מתנה!

בסל הגדול גם: לוביה תאילנדית/במיה, טאטסוי/קייל, כרישה/סלק.

בארגז הפירות: אבוקדו, תפוח, אגס. ארגזים קטנים:פומלית. ארגזים גדולים: בננה וקלמנטינה.

8-10 באוקטובר 2018 – ירוק עולה!

בשורות התחדשות של אחרי החגים –

התפוחים של תומר וחמוטל מתחדשים "אחרי החגים" במיץ תפוחים טבעי, שמצטרף לחברו מיץ האגסים האורגני. כרגע יש מיץ תפוחים רק בבקבוקי ליטר. מיץ אגסים ניתן להזמין בבקבוק ליטר או שני ליטרים. וגם – לחומץ התפוחים המעולה שלהם נוסף אח קטן – חומץ תפוחים בבקבוק קטן של 250 מ"ל, למי שרוצה להתנסות להתאהב… וכל העושר הזה מתווסף לשאר המוצרים המצויינים שלהם – סיידרים אלכוהולים של תפוחים ואגסים, וריבות תפוח, אגס ונקטרינה.

הזמנות דרך מערכת ההזמנות שלנו.

____________________

אסף נוב, טוחן הקמח של "מנחת הארץ" הוא איש של חלומות. אני מכירה אותו כבר כעשר שנים, ובכל שיחה מלבד דיבורים מעשיים יש גם כמה משפטי חזון. חצי ראש עסוק בתפעול היומיומי של טחנת הקמח המצויינת שלו ושל אריק בחדרה, וחצי אחר של הראש עסוק בתכנונים חדשים, הרהורים לעתיד. אל טחינת הקמח הוא הגיע כשרצה קמח איכותי לאפות לחם בביתו, ומלא מצא – החליט לייצר כזה בעצמו. ואחרי שהיה לו קמח לחלות השבת, הוא פזל לעבר כוס הקידוש… חיפש, שוטט, בדק, למד ומצא מכונה תעשייתית ותיקה לסחיטת מיץ, שכבר סחטה אי אילו פירות ישראלים בשנותיה, והחליט להפגיש אותה עם ענבים מכרמי זכרון יעקב השכנים. וכך עשה. כבר מספר שנים שהוא סוחט מיץ ענבים טבעי, נטו פרי, ללא פסטור – כך הטוב התזונתי בפרי נשמר. ועכשיו הוא נאות לחלוק אותו איתנו.

מהשבוע תוכלו להזמין מיץ ענבים (אדום או לבן) – סחוט טרי וטעים. המיץ נשמר בהקפאה מיד עם הסחיטה. הוא יכול להפשיר בדרך אליכם, אך תוכלו להקפיא אותו בבקבוק סגור שוב ללא תקלות. אחרי ההפשרה הוא יישמר במקרר למשך 4-5 ימים. בקבוק של ליטר עולה 36 שקלים.

הזמנות דרך מערכת ההזמנות שלנו, תחת השם "מחול הכרמים".

_______________________

וברוח ההתחדשות והרחבת הנשימה של הסתו ו"אחרי החגים", אנחנו רוצים להזמין אתכם לסדנת כתיבה שתתקיים אצלנו בשדה, בהנחיית לירן, לקוח ותיק וחבר. הרצון הוא לקיים את הסדנה ביום שישי 26.10. הנה הפרטים:

נשמח מאוד בבואכם לחוות איתנו עוד פן של השדה שלנו. לשאלות או הרהורים פנו ללירן: lirankeren1@gmail.com ,0542400408

להתראות!

____________________

הנה הם באים – השדים הירוקים

אנחנו ממתינים בהשתוקקות גדולה לגשם. חג הסוכות חלף, הסוכות פורקו, ולמרות שירדו עלינו כבר כמה טפטופים, הם היו מתאבן בלבד לקראת הגשם הצפוי, ואנחנו מחכים ממש למנה העיקרית… נדנדת הסתו כאן – הימים משתנים תכופות בין חום ולחות פתאומיים ליום מתון ובקרים קרירים. השמיים כבר לעתים מעוננים ויפים וכבר לא רק כחולים בהירים-בהירים, וומדי פעם עוברת רוח שמסיעה את העננים מפה לשם, מעיפה עלים ומברישה את ערוגות העלים הירוקים בשדה. אבל הטיפות עצמן עוד לא החלו להגיע באופן סדיר. אנחנו שולחים להן קריאות מכן – בואו, עננים, הבו גשם לשדותי.

אחרוני גידולי הקיץ חוגגים את השבועות האחרונים שלהם – בקרוב ניפרד מהלוביה, הבמיה, החצילים והדלעת. התירס יתן את אקורד הסיום שלו בשבועות הקרובים. את המקל במרוץ השליחים של העונות הם מעבירים לגידולי החורף – הסלק והצנונים שמדלגים כבר לבית האריזה, ובשדה כבר מתחילים להשמין הקולרבי, השומר, הגזר והלפת.

אני יודעת בודאות שהסתו בעיצומו גם כשמד הירוקומטר שלי מורה שלתיבת האימייל הגיעו מעל עשר הודעות שכותרתן: "מה הם העלים הירוקים בארגז השבוע????". כי בחורף מגוון עלים ירוקים צומחים בשמחה בשדות ח'ביזה וממלאים את הארגזים. יש מי ששמח בהם מאוד וגם מבקש שלא נוריד את עלי הסלק והלפת כדי שאפשר יהיה לעשות גם בהם שימוש, ויש מי שנבהל קצת מעומס הירוק ותוהה מה לעשות (שוב) עם הירוק הירוק הזה. אז לטובת הנבוכים – הנה לפניכם מורה הנבוכים העונתי של ירוקי ח'ביזה בחורף:

מנגולד=סלק עלים:

הוא אחיו של הסלק, אבל במקום שורש מעובה הוא מגדל עלים ענקיים.

הוא נהדר במרק, בפשטידות, כעלים לממולאים, וגם מוקפץ או מאודה קלות ואפילו טרי בסלט.

הנה המון מתכונים אפשריים

 

טאט סוי:

מגיע אלינו מן המזרח הרחוק, הוא בן למשפחת צ'וי או סוי, השייכת למשפחת הכרוביים או החרדליים.

טעמו ממש ממש מעט מריר, והוא לא חריף וכן מיוחד מאוד. הוא משתלב מצויין עם טעמים חריפים (חרדל ופלפל חריף), ג'ינג'ר, שומשום וגם מתוק של פירות.

ניתן להשתמש בו לסלטים, וגם להקפיץ או לבשל כמו תרד או מנגולד – במרק, בפשטידה, בחביתה וכו'.

הנה הרהורים ומתכון לדוגמא (באנגלית, הטאטסוי לא ממש כבש לו מקום בארץ עדיין), אם תגלגלו למטה, בסוף המתכון יש קישורים למתכונים נוספים.

 

תרד ניו זילנדי

מקורו באוסטרליה וניו זילנד, מכאן שמו. קפטן קוק גילה אותו צומח על חופי ניו זילנד, והוא מיד נקטף, בושל ואף נאסף לדרך כדי להילחם בצפדת, הנגרמת מחוסר בויטמין C. הוא מתאים מאוד לאקלים בארץ כי הוא מסתדר מצוין ואפילו מעדיף אקלים חם. הוא משתרע ומתפשט, ועליו בשרניים וקטנים.

הוא יכול להתאים לכל מתכון תרד, אך בהחלט גם להחליף מנגולד. כדי להכין אותו לבישול, צריך להוריד את העלים מן הגבעול – הגבעולים קשים ולא נוחים למאכל. בניגוד לתרד הרגיל או למנגולד לא מומלץ לצרוך את התרד הניו-זילנדי כשהוא נא. כדאי לחלוט אותו מספר דקות, ולשטוף במים קרים, לפני המשך השימוש בו.

מתכונים אוסטרליים לתרד ניוזלנדי

 

תרד חורפי:

לפעמים העלים שלו ענקיים ממש ולפעמים הוא דומה יותר לבייבי-תרד. הכל תלוי בעונה, בערוגה, בתזמון הקטיף.

הטעם שלו ירוק בהחלט (פעם הייתי פותחת עיניים גדולות על מי שהיה מגדיר טעם כ"ירוק"). הוא טיפונת מריר, טיפונת מתוק, וכולו מלא טעמים של רעננות וגשם.

גם הוא, כמו בנדודו המנגולד, מתאים לסלט טרי או לבישול – מרק, פשטידה, מילוי כיסנים, חביתת ירק, או סלט מבושל – כל אלה יתאימו לו מאוד.

הנה מקבץ הצעות לדוגמא

 

רוקט

קוראים לה כאן ארוגולה וגם רוקה ורוקט. כולן באות באותו הטעם החריף האופייני למשפחת החרדליים. גם היא, כמו התרד, מופיעה אצלכם לפעמים ענקית ובשרנית ולעתים קטנה ועדינה.

עלי הרוקט חריפים, אבל נלווה להם טעם אופייני משלהם, לאו דוקא חריף, שהופך אותם מעניינים במיוחד בסלט, מלווים פירות מתוקים. גם גבינות מתחברות אליהם מצויין, ובישול עדין, שוב, כמו קודם, מרכך קצת את החריפות.

סלט נהדר לרוקט והסלק שגם הוא התחיל לבקר בארגז השבוע, תוכלו למצוא עוד רבים אחרים אם תחפשו "רוקט" או "ארוגולה" באינטרנט.

 

קייל

עלה ירוק ממשפחת הכרוביים, נחשב אחד המזונות הבריאים ביותר שיש. לטעם שלו צריך להתרגל, אבל לדעתי שווה בהחלט להתרגל, ולהתאהב.

בשל המרקם הקשה יחסית שלו בדרך כלל מבשלים אותו או מכניסים אותו לשייק ירוק, אבל אפשר גם לקלות ממנו צ'יפס ולאכול אותו חי בסלט – הוא מצויין!

מתכוני קייל ומילות הלל כאן

 

מיזונה

     

ירוקה ממשפחת החרדלים, בעברית מכנים אותה חרדל יפני או כרוב רַפַּה. המיזונה היא צמח בעל עלים ארוכים ודקים שלהם קצוות משוננים, טעמם עדין ומתקתק מעט. הצמח תורבת ביפן עוד מהעת העתיקה, אבל המקור הקדום שלה הוא כנראה סין.

טעמם של עלי המיזונה הירוקה נייטרלי ולכן הם טובים גם כתוספת דקורטיבית וכמצע למנות ראשונות ועיקריות וגם כעשב תיבול נפלא לסלט. אחותה, המיזונה האדומה חריפה ומתאימה יותר כמו הרוקט להוספת חריפות וענין לסלט או לבישול. לכן מככבת לעיתים קרובות בתערובות בייבי למיניהן, אבל גם עומדת בפני עצמה וגם, הפלא ופלא, ניתנת להקפצה בקלות.

מתכוני מיזונה מאיריס זו'רלט, Ynet

 

עלים ירוקים רגילים כמובן להיות מחוברים לשורש ולאדמה. כשאתם רוצים לשמור אותם לאחר שנקטפו אתם מנסים למנוע שתי תופעות: מצד אחד שלא יתייבשו, ומצד שני שלא ירקיבו. יש כמה שיטות לשמור אותם בצורה מוצלחת, אפילו לאורך זמן. קודם כל, כדי למנוע רקבון כדאי כמה שפחות להרטיב, ולכן מומלץ לא לשטוף אותם מראש, אלא רק לפני השימוש: עלים גדולים כמו חסות, מנגולד, קייל, טאט-סוי, עלי חרדל ותרד כדאי לעטוף (לא שטופים) במגבת בד או מגבת נייר עבה ולהכניס לתוך שקית ניילון, כך מצד אחד נספגת הלחות ומצד שני אין התייבשות.

כדי שכל השפע הזה יגדל ויצמח אנחנו זקוקים לעוד מנות נדיבות של מים משמים. עכשיו, משחלף ז' בחשוון, ועולי הרגל הנושנים כבר מזמן חזרו הביתה, כולכם מוזמנים לא רק להזכיר אותו, אלא גם לבקש, לשאול, לנדנד, להתעקש, להתחנן, להתפלל, לקוות – גשם, גשם, בוא!

עד כאן להפעם, מקוה שעשיתי קצת סדר במגוון הירוקים. אתם מוזמנים תמיד לשאול ולתהות על יצורים לא מוכרים בארגז דרך הטלפון: 054-6535980 (אבל בו אנחנו לפעמים קשים להשגה) או האימייל: csa@chubeza.com. גם קבוצת הפייסבוק המתוקה של לקוחות ח'ביזה היא מקור מצויין למידע ועצות, כדאי להשתמש בה.

שיהיה שבוע של טוב, בריאות וצמיחה,
אלון, בת-עמי, דרור, יוחאי וכל צוות ח'ביזה

_____________________________________

מה השבוע בסל הירוק?

יום שני: מנגולד/קייל/מיזונה/טאטסוי, בטטה, חסה, צנונית/סלק, מלפפון, עגבניה, דלעת חתוכה/תפו"א, פלפל, רוקט, פטרוזיליה/כוסברה/שמיר, חצילים/קישואים.

בארגז הגדול גם: לוביה תאילנדית/במיה, תירס, כרישה/בצל.

בארגז הפירות: בננה תפוח, אבוקדו. ארגזים קטנים: תפוז. ארגזים גדולים: אגס.

יום רביעי: חצילים/תירס, בטטה, עגבניה, מנגולד/קייל/טאטסוי, דלעת חתוכה /תפו"א, פלפל, חסה, רוקט/מיזונה, צנונית, פטרוזיליה/כוסברה, מלפפון.

בארגז הגדול גם: כרישה/בצל, לוביה תאילנדית/במיה/עגבניות צ'רי, קישואים/סלק.

בארגז הפירות: אגס, תפוח, אבוקדו. ארגזים קטנים: בננה. ארגזים גדולים: תפוז  ופומלית

רגע לפני שחוזרים לשגרה – תודה על הביקור שלכם ביום הפתוח!

אז סוף סוף חוזרים לשגרה… אחרי חודשים של חופשות ובלאגן. אצלנו בשדה זאת הקלה גדולה שסוף סוף יש שבוע שלם בו אפשר לשתול, לזרוע, לעשב, לקטוף, לדשן, לעשב, לגזום, להדלות, לעשב, לעשב…

מי מכם שביקרו אותנו ביום הפתוח ראו את הצורך הדחוף בעישובים בשדה, עכשיו אנחנו מקוים שנוכל להתפנות לזה…

וזאת הזדמנות עבורנו להודות לכל מי שסייע בהצלחתו של היום הפתוח –

לג'ודי מלהקת "הייזל היל", שבזכותה נהנינו ממוסיקה גם השנה. למען האמת, כמעט לא הצלחנו לארגן מוסיקה השנה, ללהקה הנפלאה שמלווה אותנו מדי שנה היו מחוייבויות אחרות. אבל ג'ודי הנהדרת החליטה לא לוותר, וגייסה עוד שני חברים נגנים מצויינים, שהנעימו לנו את הזמן במוסיקה משמחת וממלאת את הלב – תודה רבה רבה!

לנטע, שחר וטליה, הבנות של בת-עמי, ולאבאמא של בת-עמי – שיחד בקונצרט בין-דורי מתוזמן ליוו את פינות הבישול והיצירה – הדגימו וסייעו לקלוע בעלי דקלים, ולשו עיסת בצק אחת אחר השניה. אין כמוכם!

לגבי האלוף, שארגן כרכרה של ממש, וערך בה סיבובים שוב ושוב ושוב בשדה – מסיע הלוך ושוב ילדים נרגשים ונלהבים, וגם את ההורים שלהם שהיו לא פחות מרוצים… טיולי העגלה שדרגו את היום הזה, והקלו מאוד גם בשל החום הכבד שקפץ עלינו פתאם. כמו תמיד, גבי הוא אשף רעיונות ותמיד שולף שפו מעניין ומשמח מהכובע. תודה רבה על הרעיון, הארגון והביצוע בפועל.

לעובדים המעולים שלנו, שעמלו לפני במהלך ואחרי היום הפתוח, על הקמת סככת צל ענקית, על ארגון פינת מדורה, תליית שלטי הכוונה, קטיפים למכירה, חיתוך ירקות לסלט, הסעות ציוד הלוך ושוב, הקמת פינות הפעילות והעמדת שוק התוצרת – ועוד אלף משימות קטנות שמלוות את היום הזה. והכל במאור פנים ובנכונות תמידית לחשוב מעבר לקופסה ולהגדיל ראש. באמת שלא היינו יכולים לעשות קמצוץ מזה בלעדיכם – מוחמד, מג'די, וינאי, הוט, תום, מונטרי ואסף.

לעופרי, מליסה וקרול – מ"הפתוחים של תומר וחמוטל", "מפרי ידיה", ואיש של לחם" (בהתאמה) – שליוו את היום בדוכני מאכל ומשקה – שכולם בריאות, טעם וקסם של יצירה מקומית מעמל כפיים אמיתי. היה כיף שהגעתם. תודות רבות!

ואחרונים חביבים – לכם, שותפינו היקרים לדרך – שהגעתם שוב, או בפעם הראשונה, וכמו תמיד החמאתם, הנעמתם פנים, הצעתם רעיונות חדשים, שאלתם שאלות מחכימות, סיפרתם לנו פכים קטנים מחייכם שלכם – זה תענוג גדול לפגוש פנים מוכרות וחדשות, לשמוע קולות אחרי שלפעמים הקשר הוא דרך תקשורת אלקטרונית בלבד – לנשנש בצוותא מירקות הסלט ולפטפט בנחת תוך כדי קליעת צמיד או שיטוח פיתה על הסאג'. אתם החבורה שבזכות רוחה הטובה ותמיכתה הממושכת מתאפשרת ח'ביזה – ועל כך ליבנו מלא תודה.

שתהיה לכולם חזרה נעימה לשגרה, ושנה טובה וברוכה,

אלון, בת-עמי, דרור, יוחאי, וכל צוות ח'ביזה.

_____________________________________

מה השבוע בסל?

יום שני: תרד ניוזילנדי, בטטה/פלפל, חסה, תירס, מלפפון, עגבניה, דלעת חתוכה/תפו"א, לוביה תאילנדית/במיה, רוקט/מיזונה/טאטסוי, פטרוזיליה/כוסברה/שמיר, חצילים/קישואים.

בארגז הגדול גם: מנגולד/קייל, עגבניות צ'רי, בצל/שום/כרישה.

בארגז הפירות: אבוקדו, אפרסק, מנגו, בננה.

יום רביעי: חצילים/בצל, עגבניה, מנגולד/קייל, דלעת חתוכה /תפו"א, פלפל, טאטסוי/מיזונה/רוקט, עגבניות צ'רי/קישואים, פטרוזיליה/כוסברה/שמיר, תרד ניוזילנדי, מלפפון. בארגזים קטנים: תירס/בטטה.

בארגז הגדול גם: חסה,  לוביה תאילנדית/במיה, בטטה וגם תירס.

בארגז הפירות: תפוח, אבוקדו, אגס, בארגזים קטנים: פומלית/ליים/בננה. בארגזים גדולים: מנגו.

בואו לבקר אותנו מחר ביום הפתוח!

חג שמח!

רצינו להזכיר לכם שמחר מתקיים אצלנו יום פתוח בשדה ונשמח מאוד לארח אתכם אצלנו.

היום הפתוח הוא הזדמנות לראות איפה צומחים הירקות שלכם, להכיר אותם מקרוב בערוגות, להריח, למשש, לטעום. וכמובן – לפגוש אותנו, את האנשים מאחורי ארגזי הירקות, וגם את חבריכם בקהילת ח'ביזה השותפים לחבורה הגדולה שתומכת יחד אתכם בחקלאות מקומית קטנה ומאפשרת את קיומה של החווה.

מה צפוי?

  • סיורים בשדה: סיור יצא מדי שעה ב"וחצי" לשוטט בין הערוגות ולהכיר את הירקות ואת הסיפורים המלווים את צמיחתם. אלון מדריך סיור "מקצועי" יותר, בת-עמי מדריכה סיור המותאם יותר לילדים. זמני הסיורים (בערך): 12:30, 13:30, 14:30, 15:30.
  • פינת בישול: נכין פיתות על הסאג', שאפשר יהיה לנשנש לצד ירקות מהשדה. פעילות האפיה בעיקר בין 13:00-15:00. (ואולי גם אחר כך, תלוי כמה בצק יישאר…)
  • פינת יצירה: השנה אנחנו מכינים שזירות שונות מעלי לולבים – אנחנו נלמד אתכם את השזירה/הקליעה הבסיסית, אתם מוזמנים לקחת את זה משם לאן שתחפצו – אפשר להכין שטיחונים קטנים, סימניות לספר, תכשיטים, בעלי חיים, קישוטי סוכה עדינים ועוד… היצירה בהנחיה בין השעות 12:00-15:00. (אחר כך תוכלו כמובן להמשיך בעצמכם)
  • נסיעה בעגלה רתומה לטרקטור: השדות שלנו פרושים מחוץ למושב וגם בתוכו. תוכלו לעשות סיבוב בשדות ובסביבת המושב הקרובה בעגלה חמודה רתומה לטרקטור שלנו. נסיעות טרקטור יהיו לאורך כל היום.

מוסיקה משמחת לב תלווה אותנו ביום הזה – ג'ודי מלהקת "הייזל היל" הנהדרת תבוא עם עוד שני חברים – ויחד הם ינגנו לנו מוסיקה משמחת ומנעימה בין 12:30-14:30.

ילוו את היום נשנושי ירקות (חופשי), ודוכני מאפים, מיץ וסיידר תפוחים ופירות יבשים ולדר. והכנו עבורכם גם את סוכת גבעולי התירס המפורסמת שלנו. וכמובן – שתיה קרה, צל בשפע ואויר צלול.

מכירת ירקות, פירות ושאר מוצרים של יצרנים ישראלים תהיה לאורך היום כולו בבית האריזה שלנו. יחד איתנו יהיו כאן לפגוש אתכם גם עדו וקרול מ"איש של לחם", מליסה מ"מפרי ידיה" ועופרי מ"התפוחים של תומר וחמוטל".

הוראות הגעה מעודכנות כאן

להתראות!!

אלון, בת-עמי וכל צוות ח'ביזה, קרול ועדו ועופרי.

*****************************

אחרי הביקור אצלנו, אנחנו ממליצים לכם מאוד להמשיך ליום פתוח בעין כרם – אצל אילנה ודוידי, יוצרי לוח "שנה בגינה" (כ20 דקות בכיוון ירושלים). הפרטים כאן.

17-20 בספטמבר 2018 – וכך נולד הצבע הכתום

לקראת השנה החדשה – שינויים במועדי הארגזים בחגי תשרי:
השבוע:
♦ משלוחי יום שני כרגיל (ב17 בספטמבר).
♦ משלוחי יום רביעי יתקיימו ביום חמישי ה-20 בספטמבר. (לרמת-גן-גבעתיים – החלוקה ביום חמישי השבוע)
בשבוע הבא, חול המועד סוכות, אנחנו לא שולחים ארגזים ולכן לא יגיעו אליכם ארגזים בשני ורביעי 24 ו26 בספטמבר.
בשבוע של שמחת תורה:
♦ משלוח יום שני עובר ליום שלישי ה-2 באוקטובר.
♦ משלוח יום רביעי כרגיל (3 באוקטובר)
בשבוע שלאחר חג הסוכות ושמחת תורה חוזרים לשגרה (אנחת רווחה…)
מי שמעוניין להגדיל את הארגז לקראת החג, צרו איתנו קשר בהקדם, כדי שנוכל להתארגן.
יום פתוח: כמסורת ח'ביזה, אנחנו מזמינים אתכם "לעלות אלינו לרגל" בחג ולחגוג אתנו ביום פתוח בשדה.
השנה תתקיים החגיגה ביום ה', 27 בספטמבר, י"ח תשרי, ג' חול המועד, בין השעות 12:00-17:00.
ביום הפתוח יש לנו הזדמנות להפגש, לעשות יחד סיור בשדה, לנשנש ירקות ושאר מטעמים. לילדים יש סיורים מותאמים לרגליים קטנות וראשים סקרניים, פעילות יצירה ומרחב גדול לרוץ ולהשתחרר (גם לגדולים…).
הוראות הגעה מעודכנות יהיו באתר שלנו בלשונית "אודות – איפה אנחנו". נא בדקו אותן לפני שאתם יוצאים אלינו.חג שמח ושנה טובה ומבורכת מכולנו, נשמח לראות את כולכם!
___________________________________
הזדמנות אחרונה להזמין את לוח השנה בגינה של אילנה:
רציתם ועדיין לא מצאתם לזה זמן? – זה הזמן! השנה כבר החלה, והלוחות הולכים ואוזלים…

הזמנות דרך מערכת ההזמנות שלנו, תחת "ירקות ופירות ח'ביזה"

_______________________________________________________

ג'ינג'ית עם אופי

אמנם בארגזים היא כבר מתארחת מזה כמה שבועות, אבל את דרכה אצלנו היא החלה כבר לפני כארבעה חודשים ויותר, ואנחנו ליוינו אותה, ועקבנו אחרי השלבים גם בעזרת המצלמה, אז ברוח הימים האלה, של פחות פטפטת ויותר שקט, השבוע – מסה בתמונות על ידידתנו הג'ינגית – הבטטה.

גידול בטטה הוא שיעור באמונה, בדמיון ובתקוה. והוא מתחיל כך –

בתחילת מאי קיבלנו חבילה מעודד ממושב ישע, וכשפתחנו אותה הנה מה שמצאנו:

חייכנו בחיבה לג'ורג'יה, הבטטה שלנו, ובשמחה רבה לקחנו את הייחורים ותקענו אותם בקרקע בתלוליות שהכנו להם מראש, במרווחים של 15 ס"מ. אחרי סיום השתילה נראתה החלקה כך:

ובמבט מקרוב זה נראה כך:

לאחר כמה ימים התחילו לצאת עלעלים קטנים מענפי הבטטות, ומקץ שבוע זה כבר נראה כך:

זוכרים את המקל העירום? הנה ראו כמה הוא יפה עכשיו:

השתילים הצעירים מתחילים גם לשלוח זרועות הצידה, בדרך לעתיד המזהיר שלהם:

שבועיים מאוחר יותר כבר נראה השדה כמו ימבטטות, צימוח צפוף וירוק וחזק של המוני עלים, ענפים ופרחים ששוזרים הכל לשטיח מרשים:

מבט מקרוב:

ועוד יותר קרוב: מבין העלים מציצים פרחים יפים, סגולים במרכז, אופיינים למשפחה, משפחת החבלבלים (לא חלבלוב, לא להתבלבל…). הבטטה היא הצמח הנאכל כמעט היחידי מתוך המשפחה הענפה הזאת הכוללת צמחי נוי ובר רבים כמו הלפופית והחבלבל.

בערוגה סמוכה מתפתל לו עשב בר דודן- חבלבל השדה, גם הוא שולח זרועות ומוציא פרחים לבנים ויפים (שאפשר להדביק אל האף אם מניחים אותם על האף ושואפים פנימה):

מתחת לכל השטיח הירוק הזה, בשקט ובהתמדה שולח הצמח שורשי אגירה, שמתעבים ומאחסנים בתוכם חומרי מזון לקראת החורף. בתום ארבעה חודשים אנחנו מתחילים לבדוק מה המצב. אם צריך סוגרים את המים מעט (מה שגורם לבטטות לגדול עוד קצת) ומתחילים להוציא את השורשים הכתומים החוצה.
בתאבון!

שבוע נעים של אמונה, דמיון ותקוה והרבה טעם טוב,
אלון, בת-עמי, דרור, יוחאי וכל צוות ח'ביזה

___________________________________________________

מה השבוע בסל?

יום שני: תרד ניוזילנדי/מנגולד/מיזונה/רוקט, בטטה/קישואים, בצל/שום, תירס, מלפפון, עגבניה, דלעת חתוכה, לוביה תאילנדית/במיה, חסה, פטרוזיליה/כוסברה/שמיר, פלפל.

בסל הגדול גם: כרישה, עגבניות צ'רי/תפו"א, חצילים.

בארגז הפירות: בננה, תפוח, שזיף. ארגזים קטנים: אגס, ארגזים גדולים: אפרסק.

יום חמישי: חצילים/תפו"א/קישואים, תירס, עגבניה, חסה, דלעת חתוכה, פלפל, כרישה/שום, טאטסוי/מיזונה/רוקט, בטטה, פטרוזיליה/כוסברה/שמיר, מלפפון.

בסל הגדול גם: תרד ניוזילנדי/מנגולד, לוביה תאילנדית/במיה, בצל/עגבניות צ'רי

בארגז הפירות: בננה, אגס, אפרסק. ארגזים קטנים: שזיף, ארגזים גדולים: תפוח.