ראש השנה תשע"ח – שתהיה שנה טובה ומתוקה

מזכירים לכם את השינויים במשלוחים בתקופת החגים:

השבוע: משלוח יום רביעי עובר ליום שלישי ה-19 בספטמבר. מערכת ההזמנות תיסגר (לשלישי זה) ביום ראשון 17/9 ב12:00.

בשבוע שבו מתחיל חג הסוכות: משלוח יום רביעי עובר ליום שלישי ה-3 באוקטובר. מערכת ההזמנות תיסגר (לשלישי זה) ביום שני 2/10 ב9:00.

בשבוע של חול המועד סוכות אנחנו לא שולחים ארגזים ולכן לא יגיעו אליכם ארגזים בשני ורביעי 9 ו11 באוקטובר.

בשבוע שלאחר חג הסוכות ושמחת תורה חוזרים לשגרה

מי שמעוניין להגדיל את הארגז לקראת החגים, צרו איתנו קשר בהקדם, כדי שנוכל להתארגן.

 

יום פתוח:         כמסורת ח'ביזה, אנחנו מזמינים אתכם "לעלות אלינו לרגל" בחג ולחגוג אתנו ביום פתוח בשדה.

השנה תתקיים החגיגה ביום ג' 10 באוקטובר, כ' תשרי, ה' חול המועד, בין השעות 12:00-17:00.

ביום הפתוח יש לנו הזדמנות להפגש, לעשות יחד סיור בשדה, לנשנש ירקות ושאר מטעמים. לילדים יש סיורים מותאמים לרגליים קטנות וראשים סקרניים, פעילות יצירה ומרחב גדול לרוץ ולהשתחרר (גם לגדולים…).

הוראות הגעה מעודכנות יהיו באתר שלנו בלשונית "אודות – איפה אנחנו". נא בדקו אותן לפני שאתם יוצאים אלינו.

חג שמח ושנה טובה ומבורכת מכולנו, נשמח לראות את כולכם!

____________________________

לכבוד ראש השנה התחדשו אצלנו טעמים מיוחדים וחדשים של דבש: מממכוורת קיבוץ עין חרוד הגיע אלינו דבש מפרחי הדרים והצטרף לנבחרת שאר הטעמים: בדבש מפרחי שיזף/אבוקדו/דרדר. גם תמיר, ממושב שעל מרמת הגולן, שמפיק דבש מבית אבא הגיע עם שני טעמים מסקרנים במיוחד – דבש פרחי ליצ'י ודבש פריחת צלפים, שנוספים לדבש פרחי בר/אוכמניות ממכוורתו.

השנה הזו מתחילה ברגל מתוקה במיוחד! הזמינו דרך מערכת ההזמנות שלנו.

_______________________________

השנה הזאת מתחילה גם בשיתוף ונדיבות –

דורה לוי, לקוחה ותיקה ובשלנית טבעונית מוכשרת, הציעה בנדיבותה לשתף אתכם את קובץ מתכוני היצירתיים החג שלה. תוכלו להוריד את החוברת ללא עלות בקישור הזה.

בתאבון!

________________________

שנה טובה

על הדשא טל וגשם ושנה טובה, ובדלת אור ותכלת של היום הבא 
מן הלוח דף שלוח חדשות טובות מגיעות על כנף הרוח אל הלבבות 

אולי אם השנה תהיה טובה, נשכח דרכי מדון ואכזבה 
ויחד לצלילי השיר הבא נרקוד כולנו 
אולי נשלח ברכה, אולי גלויה, אולי בכלל נשיר הללויה 
נדמה שהשנה הזו תלויה בעצם בנו 

לא שכחתי איך הלכתי בדרכי אכזב, מחפשת חן וחסד בתחילת הסתיו 
מתרגשת ופוגשת אנשים וטף ובונה איתם ביחד בית משותף 

אולי אם השנה תהיה טובה, נשכח דרכי מדון ואכזבה 
ויחד לצלילי השיר הבא נרקוד כולנו 
אולי נשלח ברכה, אולי גלויה, אולי בכלל נשיר הללויה 
נדמה שהשנה הזו תלויה בעצם בנו 

על הדשא טל וגשם 
ושנה טובה. 

מי אם לא – נעמי שמר

הימים האלה של לפני ראש השנה הם ימים חגיגיים במיוחד, אנחנו משתדלים לתכנן את רשימות הקטיף כך שיכילו כמה שיותר סימנים לעטר את שולחנות החג: קרא (דלעת), רוביא (לוביה), כרתי (כרישה), רימון (מרימוני הגלבוע), גזר (מקיבוץ עלומים) וסילקא (רק מעט, כי עלי הסלק – המנגולד לא הצליחו להגיע לגודל מתאים לקטיף לקראת ראש השנה).

הסימנים האלה הם יפים בעיני, לאו דוקא בגלל הברכות הקשורות אליהם (כל הקללות והנאצות לשונאינו ולאויבינו לא ממש מתיישבות אצלי עם אוירת אופטימיות ותקווה של ראש השנה), אלא בשל העונתיות והרבגוניות שמציע שולחן החג, המשלב אורחים מכל הסוגים: מהעלים הירוקים (המנגולד), מהקטניות (הלוביה), ממשפחת הבצלים, (את הנסיכה – הכרישה), ומהדלועים – מלכי הקיץ הבלתי מעורערים. וכמובן מן הרימון והתמר, התפוחים, הדבש והדגים – שמציגים יחד את העושר הרב שמספקת בעונתיות ובטבעיות הארץ הברוכה הזו.

אביי, האמוראי שהיה אחראי כנראה על מדור האוכל לחגים הוא שהביא את סימני החג לשולחן התלמוד: במסכת כריתות ו' א': "אמר אביי: השתא דאמרת סימנא מילתא היא (עכשיו שאתה אומר סימן טוב הוא) יהא רגיל איניש למיכל ריש שתא (יהא רגיל אדם לאכול בראש השנה) קרא (דלעת) ורובי (לוביה), כרתי (כרישה) וסילקא (עלי סלק) ותמרי (תמרים)". במקום אחר ערך אותו כנראה מישהו שהיה בדיאטה רצינית והרשה לעצמו להתענג רק על מראה שולחן החג: במסכת הוריות י"ב ע"א נכתב: "יהא רגיל איניש למחזי", כלומר לראותם בלבד…

לראות זה לא מספיק, אך אולי כדאי באמת לעצור לרגע ולהתבונן בצבעוניות ובגיוון המרשים של תרמילים ארוכים ירוקים, בשר פרי עגול וכתום (או ירוק), עלים ירוקים בעלי שדרה לבנה, בצלים לבנים, גרעינים אדומים ועסיסיים, פירות אליפטיים חומים-זהובים. איזו חגיגה לכל החושים, ואיזה שילוב בין העלים, הבצלים, השורשים, הגבעולים, הפירות והתרמילים. ממש שיר הלל לגן ירק/בוסתן המשלבים ירקות ופירות שונים בכפיפה אחת.

ויש בזה תקוה ואמת גדולה לגבי השנה הקרבה ובאה (כמו גם זו שחלפה): יהיה בה מהכל, בעירבוביה ובמגוון: קצת מזה וקצת מזה. גם עומק, גם שטחיות. גם פשטות, גם מורכבות. גם קל, גם קשה. גם מצחיק, גם עצוב. מרגש, מעצבן, מלהיב, משעמם, מדכא, מרומם. הצלחות, כשלונות, משגים, בחירות נכונות, תאוצה, האטה, דשדוש ושוב ספרינט. השלמות הזו שיש בסלט הלא מושלם, המעורבב, העשוי חתיכות חתיכות, של החיים.

לכבוד השנה החדשה רצינו לשלוח לכם ברכות מארגז החג של ח'ביזה, המגוון והעשיר בצבעים ובריחות, למרות קשיי עונת סוף הקיץ, עונת המעבר בה אנחנו מצויים. הנה סדר ליל ראש השנה שלנו, חלקו מסימני החג המסורתיים, בעיבוד שלנו, וחלקו מסימני ארגז ח'ביזה השבוע, חלקם מכוונים לצמיחה בח'ביזה וחלקם לצמיחה האנושית שלנו:

 

(בטטה:) שיבואו לנו הפתעות מתוקות שצמחו והבשילו חבויות מן העין ויביאו איתן מלאות ושמחה.

(חסה:) שנלמד לקבל את השינויים העוברים גם על השגרתי, המוכר, הצפוי ביותר – גוונים, מרקם, טעמים. ושנדע להעריך ולא לקבל כמובן מאליו את נאמנותו של מי שנשאר איתנו, עכשיו ובימים האחרים.

(תרד ניוזילנדי:) שנכיר בכוחותינו לשרוד ולצמוח ברעננות ירוקה אפילו בימים קשים (של חום עז).

(דלעת-קרע:) שנקרע שקיות זרעים רבות שתכנן יטמן בשדה, שנרוקן מגשי שתילים רבים שישתלו בערוגות ושצמיחה והשתרשות יהיו מנת חלקנו.

(תפוחי אדמה:) שנלמד מטעויות – מטעויות של אחרים ומטעויות של עצמנו, ושנזכור לגוון את שדותינו ביבולים רבים ולא להסתמך רק על הזמין והפשוט ביותר. (הסבר כאן)

(כרישה-כרתי:) שתהיה לנו הסבלנות לצמוח לאט ובהתמדה, וההבנה שלפעמים כדי להגיע לבשלות צריך לגדול לאט לאט

(מלפפון:) שנפתח את הרגישות וההקשבה לחוש את המתיקות והרוויה גם בדברים שבתחילה נראים סתמיים תפלים ומשעממים.

(כוסברה:) שנשמח בשוני בטעמיהם של אנשים, בניגודים שבינינו, במגוון וברבגוניות הנפלאים שיוצרים דווקא ריבוי דעות, פנים שונות ובחירות הפוכות.

(פטרוזיליה:) שניתן לדברים הטובים להכנס בנו, למלא אותנו, לנקות אותנו מן המרעיל והמזיק.

(חציל:) שנזכור לנסות וגם נצליח לחלץ את האור, הבהירות והרוך מתוך הקליפה הכהה המסתירה.

(פלפל:) שנדע מתי להתפלפל ומתי להיות פשוטים.

(בצל:) שנחכים להכיר בקליפות הרבות והשונות מהן בנויים החיים, מהן מורכבים אנשים, מהן נוצרת מציאות, ושנשאף לקלף בעדינות ובהסכמה את הקליפות הללו, לשמוח ברבדים השונים ולהגיע ללב המתוק.

(במיה:) שנביט בכוכבי הלילה מדי פעם, ונרגיש את הקלות של היותנו כה קטנים, ואת העוצמה בהיותנו חלק מכל היצירה הענקית. (חתכו במיה לרוחב התרמיל ותראו כוכבים)

(עגבניה:) שתהיה לנו שנה מלאת עסיס, צבע, ומתיקות.

(רימון:) שתהיינה ידינו מלאות משימות עבודת אדמה פוריה כגרעיני הרימון.

(לוביה:) שניתן לליבנו להוביל, ללבב, ללבלב.

(בצל ירוק:) שנשמור תמיד על רעננות, חדשנות, מחשבה ומרץ צעירים וירוקים.

(שום:) שלא נחדל לשאול שאלות – להשתומם ולהתפלא, לתהות על שום מה, לתת שמות חדשים לדברים מוכרים.

(גזר:) שנשאף ונדע לגזור את קורות השנה בגיזרה ובמגזרת הרצויות לנו, ולהפיק את הטוב ביותר. ושלא נרגיש שמה שקורה נגזר עלינו באין יכולת לשנות ולהשפיע.

(פופקורן:) שלא נפסיק להתרגש ושנזכה להרגיש את הלב עולה וגואה ומתפוצץ מרגעים יפים של שמחה, אהבה ואושר.

(ח'ביזה-חלמית): שלא נפסיק לחלום, ושנגשים לפחות חלום אחד קטן גם השנה.

אז לחיי השנה החדשה, לתקוות גדולות לגשמים רטובים ממש, שהלוואי הלוואי שיבואו בעיתם ובעוצמה הנכונה ובכמות הטובה. שירוו את הסלט האנושי שחי כאן בארץ הזו, ואת בעלי החיים המשוועים לרטיבות, את הצמחים המאובקים ההולכים ומאפירים, את החרקים המעופפים, הזוחלים והמנתרים, ואת האבנים ורגבי האדמה שכל-כך מגיע להם.

ומלבד המטר הרטוב, אנחנו רוצים לאחל לכולכם שיתגשמו גם משאלות ותקוות אחרות שלכם, לטובה ולברכה, לשמחה ולצמיחה. שנה טובה!

מכל צוות ח'ביזה בשדה, באריזות, במשרד ובדרכים: מוחמד, עלי, מג'די, נועם, הוט, טום, וינאיי, מונטרי, מליסה, גבי, משה, אלי, תמיר, עמית, עופר, אלון, איל, רותי, מליסה, דרור, יוחאי, אלון ובת-עמי.

_______________________________

בעצם כבר "גילינו" לכם מה השבוע בסל, ובכל זאת, הנה הרשימה במסודר:

יום שני: כוסברה/פטרוזיליה, רימונים, כרישה, מלפפון, חסה, עגבנייה/תפו"א, לוביה תאילנדית/במיה, חצילים, נתח דלעת, בטטה, בצל יבש. פופקורן – מתנה.

ובסל הגדול תוספת של: בצל ירוק/שום, פלפל אדום, תרד ניוזילנדי/מנגולד/גזר

יום שלישי: פלפל אדום/גזר, רימונים, לוביה תאילנדית/במיה, חסה, כוסברה/פטרוזיליה, כרישה, דלעת חתוכה, בטטה, מלפפון, בצל יבש, פופקורן – מתנה. בארגזים קטנים: תפו"א/עגבנייה.

ובסל הגדול תוספת של: חצילים, שום/בצל ירוק, תפו"א וגם עגבנייה.

יש אפשרות להוסיף לסל מוצרים נוספים של יצרנים קטנים: קמח, נבטים, דבש, קרקרים, תמרים, שקדים, חומוס, מזון פרוביוטי, פירות מיובשים ולדר, שמן זית, לחם שאור וגרנולה, מיצים טבעיים, סיידר, ריבות וחומץ טבעי, טחינה, סילאן וחטיפי בריאות, קפה, סוכריות דבש וגם מוצרי מחלבת עיזים. תוכלו לקרוא על היצרנים השונים באתר שלנו. ולמלא את ההזמנה במערכת ההזמנות שלנו (בתנאי שאתם לקוחות שלנו כמובן).

11-13 בספטמבר 2017 – בין ידידים

לקראת השנה החדשה – שינוי מועדי משלוח בחגי תשרי:

* בשבוע של ראש השנה: משלוח יום רביעי עובר ליום שלישי ה-19 בספטמבר. מערכת ההזמנות תיסגר (לשלישי זה) ביום ראשון 17/9 ב12:00.
* בשבוע שבו מתחיל חג הסוכות: משלוח יום רביעי עובר ליום שלישי ה-3 באוקטובר. מערכת ההזמנות תיסגר (לשלישי זה) ביום שני 2/10 ב9:00.
* בשבוע של חול המועד סוכות אנחנו לא שולחים ארגזים ולכן לא ישלחו ארגזים בשני ורביעי 9 ו11 באוקטובר.

בשבוע שלאחר חג הסוכות ושמחת תורה חוזרים לשגרה

מי שמעוניין להגדיל את הארגז לקראת החגים, צרו איתנו קשר בהקדם, כדי שנוכל להתארגן.

—–

יום פתוח: כמסורת ח'ביזה, אנחנו מזמינים אתכם "לעלות אלינו לרגל" בחג ולחגוג אתנו ביום פתוח בשדה. השנה תתקיים החגיגה ביום ג' 10 באוקטובר, כ' תשרי, ה' חול המועד, בין השעות 12:00-17:00.

ביום הפתוח יש לנו הזדמנות להפגש, לעשות יחד סיור בשדה, לנשנש ירקות ושאר מטעמים. לילדים יש סיורים מותאמים לרגליים קטנות וראשים סקרניים, פעילות יצירה ומרחב גדול לרוץ ולהשתחרר (גם לגדולים…).

הוראות הגעה מעודכנות יהיו באתר שלנו בלשונית "אודות – איפה אנחנו". נא בדקו אותן לפני שאתם יוצאים אלינו.

חג שמח ושנה טובה ומבורכת מכולנו, נשמח לראות את כולכם!

____________________________

___________________________

שיהיה לבריאות ובתאבון!

השבוע אנחנו ממשיכים עם חדשים וותיקים – להציג בפניכם את שותפינו – שמתוצרתם המעולה אתם יכולים להוסיף לארגז. כל המוצרים והיצרנים מופיעים במערכת ההזמנות, ובקרוב גם אעדכן את היצרנים החדשים שהצטרפו באתר שלנו, בעמוד המוצרים הנוספים. כל היצרנים ישמחו לקשר ישיר אתכם, הם נכונים לספר על עצמם ועל המוצרים, לענות על שאלותיכם ולהסביר את דרך עבודתם – חלק מהם יגיעו ליום הפתוח שלנו בסוכות כדי להכיר ולהיפגש פנים מול פנים. נשמח מאוד לראותכם!

נתחיל גם השבוע מהילדים החדשים בשכונה – והפעם – אורלי ושחר – שמייצרים סכריות דבש טבעיות בעבודת יד – מעולות ממש!!!

הם שני חברים טובים, הוא חובב מטבח והיא חובבת שגעונות ומתוקים נטולי כימיקלים למיניהם.
זה התחיל בחיפוש אחרי טעם נוסטלגי של סוכריות דבש שאכן יש בהן דבש ובניסיונות משותפים להגיע למוצר טעים, ביתי ואיכותי.
ולאן זה המשיך? בארגז שלכם השבוע תמצאו דוגמא של המתוק המתוק הזה, קחו מתוקה אחת לפה, הניחו לה לשוטט בין החך ללשון, תנו לה להזכיר גם לכם טעם של פעם…

אורלי ושחר מספרים על הסכריות שלהם:

כאמור, השבוע בארגז דוגמאות מתוקות מהסכריות, בצירוף איחול לשנה טובה ומתוקה. בטוח שיהיה לכם חשק לעוד – אז תוכלו להזמין סכריות נוספות דרך מערכת ההזמנות שלנו. מחיר קופסת סכריות 38 שקלים.

שנה מתוקה!

על תומר וחמוטל סיפרנו לכם כבר בשבוע שעבר, והנה השבוע בישר לנו תומר ששני סוגי סיידר חדשים מתווספים לחבורה העליזה, אז הנה מפיו של תומר הסיפור שלהם:

"התפוחים של חמוטל ותומר" הוא מפעל עונתי לעיבוד פרי. כלומר, אנחנו עובדים בצמידות לחקלאי ולזמן בשנה בו הפרי נקטף מהעץ.

המפעל מעבד פירות נשירים – תפוח, אגס ונקטרינה – כולם פירות קיץ.
אז מה עושים בין עונה לעונה, בין קיץ לקיץ?
קצת נחים והרבה מתכננים את העונה הבאה. באיזה מיכון צריך להתחדש? אילו תהליכי ייצור היו טובים ואילו דורשים שיפור ודיוק? אילו מוצרים חדשים כדאי לפתח?
הקיץ הזה אנחנו יוצאים לדרך עם שני מוצרים חדשים – סיידר תפוחים אלכוהולי יבש וסיידר אגסים אלכוהולי חצי יבש.
שניים אלה מצטרפים אל סיידר התפוחים האלכוהולי החצי יבש המוכר שנמצא במדף האינטרנטי של חוות חוביזה לאורך השנה האחרונה.
שני המוצרים מרעננים, קיציים, קופצים על הלשון ומבעבעים מעט ובדרגת המתיקות הנכונה. מעולה כמלווה לארוחה או כפינוק לאחר צהריים של נחת במרפסת.
כהרגלנו, הכל עשוי מ-100% פרי וללא שום תוספת של חומרים משמרים או חומרי טעם וריח. רק פרי ושמרים.
הזמנות סיידר, מיצים, ריבות וחומץ תפוחים – במערכת ההזמנות שלנו.
גם אליעזר ורוז מ"שורשי ציון" לעולם אינם קופאים על השמרים, ולכבוד השנה החדשה הם מציעים שתי גראונולות חדשות.
לא, לא התבלבלנו בשם המוצר – גראונולה – רואו גרנולה – גרנולה חיה – הבסיס שלה אינו שיבולת שועל אלא כוסמת מונבטת, ולכל גראונולה מתווספים פינוקים בריאים וטעימים אחרים, הנותנים לה את טעמה המיוחד.
לשתי הגראונולות הותיקות: בטעמי אגוז מלך-תמר וקקאו-לוז-תות עץ מצטרפות גראונולה סופר ברי ולכבוד ראש השנה גם גראונולה תפוח ג'ינג'ר.
ובהתאם למוניטין של "שורשי ציון" גם הפעם מדובר במוצרים מיוחדים במינם – מקוריים ולא מתפשרים: בריאים, טעימים ואיכותיים.
הגראונולות הן רק חלק קטן מקו המוצרים המרתק והמשובח של "שורשי ציון" – שבמפעל קטן והחבא אל הכלים בבית שמש מייצרים מזונות חיים: קרקרים מונבטים, אגוזים ושקדים מונבטים במגוון טעמים, ושוקולדים וקינוחים מופלאים. את פירוט המוצרים שלהם תוכלו למצוא במערכת ההזמנות שלנו.
לאחר הפוגה קצרה בחופשת הקיץ, חידשה מליסה את ההפתעות המתוקות שלה – פירות יבשים ולדר – כולם מהפרי נטו, ללא תוספות, ללא סוכר, ללא חומרים משמרים – אבל עם מנה גדושה של אהבה, שמש קייצית, שפע וברכה.
עכשיו במלאי לדר משמש, נקטרינה, שזיף וגם לדר מעורב בכמה טעמים, ובפירות המיובשים: תאנה, תפוח, שזיף, אפרסק ואבטיח.
הכל ניתן להזמין דרך מערכת ההזמנות.
—–
ובהתרגשות אנחנו מזכירים לכם שהשבוע מתחיל עדו ממאפיית "בית הלחם" באפיית לחמי שאור עבורכם – לחמים מקמח חיטה, כוסמין או שיפון, לחם "נקי" או בתוספת גרעינים והפתעות שונות.
את מבחר הלחמים השונים ניתן לראות ולהזמין במערכת ההזמנות שלנו.
שיהיה לשובע ולהנאה!
ואחרונים חביבים – התמרים האהובים של קיבוץ סמר – כמעט כמעט אוזלים אצלנו וזה הזמן ליהנות עוד פעם אחרונה מהמתוקים החביבים האלה – ולקראת סוף המלאי הם במבצע מצויין: (מימינכם) חצי קילו תמר דקל נור ב8.5 שקלים ו(משמאלכם) חצי קילו תמר זהידי ב7.5 שקלים!
מאחלים לכם שעם התמרים האלה תימתק השנה החדשה שלכם, ויתמו כל השנאות, הכעסים והתככים. שתהיה לכולנו שנה מתוקה מתוקה.
—-

עוד מעט מתחילה לה שנה חדשה וזאת הזדמנות ממש אחרונה להזמין את לוח "שנה בגינה". נשארו לנו עותקים אחרונים, בעברית ובאנגלית.לוח השנה המיוחד הזה הוא בעצם מדריך חודשי לגינון ביתי ולקטות ארצישראלית. השנה בשתי מהדורות חדשות ושתי שפות: "חברים בגינה" בעברית ו"מהדורת הקיפוד" באנגלית.

פרטים נוספים והצצה ללוח תוכלו למצוא באתר שנה בגינה.

הזמנות דרך במערכת ההזמנות (בקטגוריה "ירקות ח'ביזה").

ולסיום העלון המתוק, רצינו להזכיר גם את שאר היצרנים הנהדרים שמשתפים איתנו פעולה: הנבטים של אודי, מחלבת עיזה פזיזה, גד"ש ומכוורת עין חרוד מאוחד, נאות סמדר, מלוא הטנא, דבש מבית אבא, מנחת הארץ, לב הטבע ו"טחינא".
יחד עם כל אלה, אנחנו מאחלים לכם פרידה נעימה ונחמדה משנת תשע"ז והתחדשות משמחת ומרגשת בשנת תשע"ח הבאה עלינו לטובה ולברכה.
מזל טוב מרגש לעלי וג'יהאן, שחובקים בשמחה בן ראשון – וברכות גם לדוד מג'די ולסבא המאושר, מוחמד.
שיהיה שבוע טוב,
אלון, בת-עמי, דרור, יוחאי וכל צוות ח'ביזה
__________________________________
מה השבוע בסל?
כפי שהבחנתם, עם שוב המלפפונים אלינו, נוצרה מצוקה באגף העגבניות… גם הן עכשיו במחסור רציני בשוק האורגני. הכמות שאנחנו קוטפים אצלנו אינה מספיקה כרגע לכולם, ואנחנו מצליחים לשים רק בחלק מהארגזים עגבניות. מקוים לשוב שגרת הסלט בקרוב.

יום שני: כוסברה/פטרוזיליה, פלפל אדום, בצל ירוק/כרישה, מלפפון, חסה, עגבנייה/עגבניות צ'רי/תפו"א, אדממה (סויה ירוקה)/במיה,
חצילים, נתח דלעת, בטטה, בצל יבש.

ובסל הגדול תוספת של: תירס/שום, לוביה תאילנדית, תרד ניוזילנדי.

יום רביעי: חצילים/תירס, פלפל, אדממה (סויה ירוקה)/במיה, עגבנייה/תפו"א, חסה, כוסברה/פטרוזיליה, בצל יבש, בצל ירוק/כרישה, נתח דלעת, בטטה, מלפפון.

ובסל הגדול תוספת של: לוביה תאילנדית, שום, תרד ניוזילנדי.

יש אפשרות להוסיף לסל מוצרים נוספים של יצרנים קטנים: קמח, נבטים, דבש, קרקרים, תמרים, שקדים, חומוס, מזון פרוביוטי, פירות מיובשים ולדר, שמן זית, לחם שאור ומאפים, מיץ תפוחים ואגסים, סיידר, ריבות וחומץ טבעי, טחינא, סילאן וחטיפי בריאות, סוכריות דבש וגם מוצרי מחלבת עיזים. תוכלו לקרוא על היצרנים השונים באתר שלנו. ולמלא את ההזמנה במערכת ההזמנות שלנו (בתנאי שאתם לקוחות שלנו כמובן)

4-6 בספטמבר – חברים טובים באמצע הדרך ואיתם אפשר לסעוד…

לקראת השנה החדשה – שינוי מועדי משלוח בחגי תשרי:

* בשבוע של ראש השנה: משלוח יום רביעי עובר ליום שלישי ה-19 בספטמבר. מערכת ההזמנות תיסגר (לשלישי זה) ביום ראשון 17/9 ב12:00.
* בשבוע שבו מתחיל חג הסוכות: משלוח יום רביעי עובר ליום שלישי ה-3 באוקטובר. מערכת ההזמנות תיסגר (לשלישי זה) ביום שני 2/10 ב9:00.
* בשבוע של חול המועד סוכות אנחנו לא שולחים ארגזים ולכן לא ישלחו ארגזים בשני ורביעי 9 ו11 באוקטובר.

בשבוע שלאחר חג הסוכות ושמחת תורה חוזרים לשגרה

מי שמעוניין להגדיל את הארגז לקראת החגים, צרו איתנו קשר בהקדם, כדי שנוכל להתארגן.

—–

יום פתוח: כמסורת ח'ביזה, אנחנו מזמינים אתכם "לעלות אלינו לרגל" בחג ולחגוג אתנו ביום פתוח בשדה. השנה תתקיים החגיגה ביום ג' 10 באוקטובר, כ' תשרי, ה' חול המועד, בין השעות 12:00-17:00.

ביום הפתוח יש לנו הזדמנות להפגש, לעשות יחד סיור בשדה, לנשנש ירקות ושאר מטעמים. לילדים יש סיורים מותאמים לרגליים קטנות וראשים סקרניים, פעילות יצירה ומרחב גדול לרוץ ולהשתחרר (גם לגדולים…).

הוראות הגעה מעודכנות יהיו באתר שלנו בלשונית "אודות – איפה אנחנו". נא בדקו אותן לפני שאתם יוצאים אלינו.

חג שמח ושנה טובה ומבורכת מכולנו, נשמח לראות את כולכם!

_________________________________________

אסדר לסעודתא

היום הירקות שלנו פוסעים פסיעה אחת אחורה ומפנים את הבמה לחברים – עם החזרה לשגרה המון מתחדש באגף המוצרים הנוספים שלנו, ואנחנו רוצים להציג בפניכם אנשים חדשים, תוצרת חדשה וגם מכרים ישנים שמתחדשים.

אנחנו מאמינים מאוד בקשר הישיר בין צרכנים ויצרנים, בערך שיש בהיכרות קרובה עם מי שמגדל ומייצר עבורנו את המזון שלנו. אט אט במשך השנים נאספו סביב הקהילה בח'ביזה יצרנים זעירים קטנים וגם בינוניים מכל הארץ, שמכינים מוצרים מעולים מחומרי גלם מצויינים ובאיכות משובחת. הכל בפשטות הגדולה ביותר, ללא חומרים משמרים, חומרי טעם וריח או תוספים מיותרים אחרים.

שיטוט בין המוצרים שניתן להוסיף לארגז הוא חוויה של החושים – בין שלל הצבעים, הטעמים והריחות תוכלו למצוא קמחים אורגנים שנטחנים בחדרה, גבינות עזים מטל שחר, דבש מרמת הגולן, שמן זית, חומוס ושקדים אורגנים וגם דבש מעמק יזרעאל, סילאן מג'הול, מיצים וחטיפי בריאות, כולם אורגנים מדרום הנגב, נבטים מעמק חפר, תמרים מהערבה, טחינה וקפה שנטחנים בכרמי יוסף, מזון חי ייחודי שמיוצר בבית שמש, קרקרים מהגליל העליון ומיצים, ריבות סיידר וחומץ מפירות הרי ירושלים. לכל המצעד המרשים הזה מצטרפים השבוע שניים:

הראשון, שלובש את סינר האופה שלנו, הוא עדו, אופה כשרוני ממאפיית "בית הלחם". כשחיפשנו אופה חדש לח'ביזה, קיבלנו המלצה חמה חמה על עדו וכשנפגשנו הבנו… הנה דבריו המעטים והצנועים על עצמו:

"שמי עדו בלאושטיין ואני אוהב לאפות, ואוהב אוכל טרי ובריא מחומרי גלם טובים. במאפיה שלי אני אופה לחמי מחמצת מקמחים אורגנים ומלאים, ואיני מוסיף ללחמי שמרים, סוכר או שמן. אני משתדל שכל התוספות שאני מוסיף ללחם יהיו אורגניות, אך לפעמים, מטעמי תמחור, חלקן אינו אורגניות, לדוגמא אגוזים או זיתים, ואז אני מקפיד לציין זאת. אני שמח ומתרגש להתחיל לשווק את לחמי בשיתוף פעולה עם ח'ביזה. אנא הרגישו נוח לפנות אלי בכל שאלה: עדו 054-8191514"

הדברים שכתב עדו הוא שירו הפשוט של הלחם שלו, שמכיל בבסיסו רק קמח, מלח ומים, אבל הקסם השלם שנוצר מהשילוב שניהם כה גדול מסך חלקיו. אוסיף ואספר לכם שכל מי שטעם ממאפיו של עדו משבח ומהלל אותו ואת היום בו בחר להתחיל לאפות, ומעיד שאהבתו לאפיה מורגשת בכיכרות היוצאים תחת ידיו. בנוסף על אפית לחם עדו גם מכין גרנולה משובחת. ברוך הבא!

עדו יתחיל לאפות החל מהשבוע הבא. אנחנו מתחילים במגוון נאה של לחמים, כולם מקמחים אורגנים שנטחנים כאן בארץ. יתכן שעם הזמן יהיו שינויים בעקבות הביקוש מכם:

_____________________________________

וברוכות הבאות גם למיכל ואביגיל – מבית הטחינה "טחינא". הן מציעות לכם לגלות מחדש מזון ידוע שחשבתם שאתם ממש מכירים, אבל אולי לא?

 "טחינא" מיוצרת במפעל בוטיק היושב בקיבוץ נתיב הלה שבשפלת יהודה. את המפעל הקימה מיכל מלמד, חברת קיבוץ, פסיכולוגית קלינית בעברה שיום אחד החליטה לעשות שינוי. גדול. 

תהליך המחקר וההקמה נמשכו 5 שנים ארוכות ופתלתלות. הם כללו לימוד מעמיק של השומשום ותכונותיו הייחודיות, היכרות עם שיטות מסורתיות לייצור טחינה וייצור מכונות שיענו על דרישות הייצור.
ב"טחינא" אנחנו מאמינים בפשטות. פשטות. בריאות. טעם. אנחנו אוהבים לעשות את הדברים בזמן ובקצב הנכון. ובכלל, מעדיפים כמה שפחות לגעת במה שנתן לנו הטבע. לחזור לבסיס, כמו בימים עברו. 
מה זה אומר? שאנחנו לא מקלפים את הקליפה מהגרעין, לא קולים, ולא מוסיפים כלום.
מה כן? אנחנו מנקים את השומשום ומשרים אותו במים לטרום הנבטה. לאחר מכן אנחנו מייבשים אותו בחום נמוך (עד 40 מעלות) לאורך זמן. לבסוף הוא מגיע אל אבני הריחיים, שם אנחנו טוחנים אותו במלואו (הגרעין עם קליפתו).
התהליך ייחודי והלא נגוע הזה, מוליד משהו חדש. טעם חדש, חי, עוצמתי ואפילו פראי. 
הערכים התזונתיים של "טחינא" הם מהגבוהים שיש. המון סידן, המון ברזל, המון ויטמין A, מעט מאד נתרן.
בזכות התהליך הייחודי שלה ערכיה התזונתיים גם נשמרים וגם נספגים ביתר קלות בגוף"
"טחינא" מגיעה בשני גדלים: 350 גרם ב23 שקלים או 700 גרם ב41 שקלים. נסו ותגלו משהו חדש ומפתיע!
_________________________
ואחרי שהכרנו את הילדים החדשים בכיתה, נאמר שלום גם לחברים ותיקים שמתחדשים לקראת השנה החדשה במוצרים חדשים ומשמחים:
תומר וחמוטל שבו לעבד תפוחים בבית היוצר שלהם בגבעת יערים שבהרי ירושלים. השנה הם הוסיפו קו מוצרים חדש המבוסס על אגסים אורגנים. כזכור, הם משתמשים בפירות הפחת שנשארים על הקרקע לאחר הקטיף, ועושים מהם מטעמים: מיץ מצויין וטרי, סיידר, חומץ וריבות מתוקות.
למוצרים העמידים, שנשארים כל השנה: הסיידר, החומץ והריבות, מצטרפים בסתו מיץ התפוחים והשנה גם מיץ אגסים אורגני. בקרוב נשמח לבשר גם על סיידר אגסים אלכוהולי שיצטרף לחברו העשוי תפוחים.
המיצים של תומר וחמוטל איתנו רק לחודשים ספורים, אל תחמיצו אותם! הנה כל הפרטים.
___________________________
לנבחרת הנבטים המרשימה של אודי ממושב אחיטוב, מצטרפים חבר'ה מיוחדים ממש – ג'ינג'ים עם אופי – נבטי אמרנטוס. האמרנת' (ירבוז בשפת הקודש) הוא צמח בר ותרבות ששימש למאכל ולמרפא בתרבויות עתיקות, ובימינו חזר לתהילתו כמזון-על המכיל חלבון, ויטמינים ומינרלים אך אין בו גלוטן.
פרחי הצמח וזרעיו מסודרים כמעין שיבולת מרשימה על הגבעול, ולכן משמש הצמח גם כצמח נוי בגינות רבות. הזרעים האדומים שימשו את אנשי שבט ההופי להפקת צבע אדום, וכך גם נבטי האמרנטוס של אודי יוסיפו לכל סלט או כריך טעם וצבע, הנה, תראו איזה יפים:
___________________
עם שפע הפרי המבשיל בבוסתנים, גם קיבוץ נאות סמדר מחדש לנו מיצים טריים, אורגנים, מרווים, ממטעי הפרי שלו בדרום דרום הנגב. אנחנו מתחדשים במיץ ענבים (בבקבוקים קטנים), מיץ אשכוליות ונקטר אפרסקים (בבקבוקים של ליטר). המיצים הם ללא תוספת סוכר כלל, הנקטר כולל סוכר, וכולם מצויינים.
המיצים החדשים מצטרפים לסילאן האורגני המשובח של נאות סמדר, העשוי מתמרי מג'הול, ורק תמרים. ולחטיפי הבריאות הטעימים שלהם.
_____________________
ואחרון להשבוע, אבל חביב כל כך, אחרי הפסקה שעוררה געגוע, ובתזמון מושלם לקראת השנה החדשה, חידש אצלנו תמיר הדבוראי מרמת הגולן, את מלאי הדבש. תמיר מטפח כוורות ודבורים בדרום רמת הגולן, ומפיק מהם דבש מעולה – ממש השבוע הגיע אלינו צנצנות חדשות של דבש פרחי בר ודבש אוכמניות.
תמיר הוא נצר משפחת דבוראים אתיופית, ואת המקצוע למד עוד כילד העוקב במבטו אחרי הוריו ומלאכתם. כתבה נחמדה עליו תוכלו לקרוא כאן, ומן הדבש המעולה תוכלו ליהנות אם תוסיפו אותו לארגז שלכם.
עד כאן להשבוע, יש עוד רבים וטובים ששותפים לנו בדרך, נספר עליהם בעלון הבא.
הסתו כבר מתגנב, אז אל תיפול רוחכם מימות החום שעוד מנסים להידחק בדלת, ימיהם קצרים… מאחלים לכם שבוע טוב ונעים,
אלון, בת-עמי, דרור, יוחאי וכל צוות ח'ביזה
_____________________________________________
ומה השבוע בסל?
מלפפונים!!! הם שבים אלינו – שיחי המלפפונים אצלנו החלו להניב כמויות יפות ולמרות שהמצב בשוק עדיין לא מזהיר, אנחנו יכולים כבר לחלק לכם מלפפונים טריים וטעימים מיבולנו. ודה על הסבלנות עד כה, תהנו מהם, הם מצויינים.

יום שני: כוסברה/פטרוזיליה, תירס, לוביה תאילנדית/במיה, מלפפון, תרד ניזילנדי/חסה, עגבנייה, אדממה (סויה ירוקה), חצילים/ עגבניות צ'רי, דלורית, בטטה, בצל יבש.

ובסל הגדול תוספת של: נתח דלעת, בצל ירוק/כרישה, פלפל אדום

יום רביעי:  חצילים, פלפל, תירס, דלורית/תפו"א, חסה, כוסברה/פטרוזיליה, אדממה (סויה ירוקה)/במיה, תרד ניוזילנדי, בטטה, מלפפון, בצל יבש.

ובסל הגדול תוספת של: בצל ירוק /כרישה, לוביה תאילנדית/עגבנייה/עגבניות צ'רי, נתח דלעת.

יש אפשרות להוסיף לסל מוצרים נוספים של יצרנים קטנים: לחמי שאור וגרנולה, קמח, נבטים, דבש, קרקרים, תמרים, שקדים, חומוס, מזון פרוביוטי, פירות מיובשים ולדר, שמן זית, מיצים טבעיים, סיידר וריבות, סילאן וחטיפי בריאות, טחינה, קפה וגם מוצרי מחלבת עיזים. תוכלו לקרוא על היצרנים השונים באתר שלנו. ולמלא את ההזמנה במערכת ההזמנות שלנו (בתנאי שאתם לקוחות שלנו כמובן)

28-30 באוגוסט 2017 – חצילים… חצילים… מסה מצולמת לסוף החופשה הגדולה

תחנת הקריאה בפארק המסילה בירושלים מזמינה אתכם לערבים של מוסיקה נעימה, יצירה וקהילה יחד. בימי חמישי בחודש הקרוב.

כל הפרטים במודעה המצורפת כאן

___________________________________

ספטמבר כבר מעבר לפינה – הזדמנות אחרונה לרכוש את לוח השנה היפיפה: "שנה בגינה". לוח שנה מאוייר ומפורט, שהוא בעצם מדריך חודשי לגינון ביתי ולקטות ארצישראלית. השנה בשתי מהדורות חדשות ושתי שפות: "חברים בגינה" בעברית ו"מהדורת הקיפוד" באנגלית.

פרטים נוספים והצצה ללוח תוכלו למצוא באתר שנה בגינה.

הזמנות דרך במערכת ההזמנות (בקטגוריה "ירקות ח'ביזה").

________________________________________

רציתי לספר לכם על פרוייקט מקסים שהולך וקורם אדמה ושורשים… יוזמה להקמת בוסתן זני מורשת בר קיימא – בצבעון שבגליל. כדאי לכם להכיר את עדי ועמית ואת מפעל "ילקוט הרועים" שהקימו – בו הם מייצרים מזונות משובחים מפרי אדמת הגליל. וכעת הם מתעתדים לשתול יער מאכל גלילי מקומי. פה תוכלו לשמוע על היוזמה הזאת ולתמוך בה.

_________________________________

חצילים… חצילים… 

אלברט פירות הזכור לטוב חרז אמנם "כל השנה, תמיד בעונה – חצילים!" אבל אצלנו בשדה ובארגזים החצילים מככבים רק עכשיו, מעונת הקיץ החמה ועד הסתו, כשהטמפרטורות בחוץ מזכירות להם את הבית – דרום הודו וסרי לנקה, שם החלו את דרכם. מהודו הוא נדד נדדו החצילים לבורמה, ולסין – בכתבים סיניים מוזכרים החצילים כבר במאה החמישית. משם המשיכו למזרח התיכון, ועד היום הם נחשבים מרכיב בסיסי במטבח המזרח תיכוני. כשנכבשה ספרד במאה השמינית על ידי המורים מצפון אפריקה הם הביאו איתם את בשורת החצילים לדרום אירופה. האיטלקים הכירו את החצילים דרך קשרי מסחר עם סוחרים ערביים במאה ה-13.

החציל, האהוב כל כך במטבח הישראלי, הוא אחד הירקות הגדלים בעונה הקרה בחממות כדי לספק לשוק תוצרת לאורך כל השנה. אנחנו נפרדים ממנו עם בוא הקור ושמחים בשובו עם בוא החום הגדול בקיץ של השנה הבאה. החציל נחשב לגידול ארוך חד-שנתי או דו-שנתי: בביקור אצל איריס בן צבי, מגדלת אורגנית ותיקה בעמק יזרעאל, למדנו ממנה על שיטה בה משאירים את צמחי החציל בשדה בתקופת החורף: בתום ההנבה גוזמים את הצמחים ומשאירים אותם במקומם לעבור את החורף בתרדמה מסויימת, עם בוא האביב הם מלבלבים מחדש. ניסינו את השיטה, אך קשה היה לנו להחליט האם התוצאות מצדיקות את עצמן. בינתיים אנחנו שותלים חצילים מחדש מדי שנה.

אנחנו שותלים את החצילים אצלנו בשדה כשמזג האויר כבר נוטה לכיוון האביבי, ממש בתחילת באפריל, כשהקישואים והדלעות כבר מתאקלמים בשדה כחודשיים. אז מגיעים השתילים הראשונים של החצילים, רכים ורעננים, בעלי עלים משיים, ונכנסים להתאקלמות בקרקע. כחודש אחריהם אנחנו שותלים את המחזור השני, ואחרי חודש וחצי נוספים באמצע יוני נשתל המחזור השלישי והאחרון.

השתילים גדלים בנחת ומתחזקים, ולאחר כחודשיים מתחילים לקרוץ אלינו פרחים סגולים ויפים מבין העלים (תודה, שוב, לחנה מירושלים על כל התמונות בעלון הזה):

תוך כמה שבועות הפרחים מופרים ומצמיחים פירות כהים ושמנמנים. אז מגיעה עונת הקטיף. אנחנו מעדיפים לקטוף חצילים בינוניים בגודלם ולא להמתין לפירות ענקיים שעברו את נקודת השיא. כדי לקבוע האם החציל מוכן בוחנים את גודלו אך גם לוחצים עליו קצת כדי לבחון את מידת רכותו. חציל בוסר יהיה קשה למגע ולא "יענה" ללחיצת האצבעות, חציל בשל יהיה גמיש יותר אך לא רך.

חציל הוא צמח אנדרוגיני.פירושו שכל פרח הוא גם זכר וגם נקבה. הפרחים חונטים בדרך כלל בחנטה עצמית, אך נעזרים לעתים גם בחרקים עוברי אורח:

וכאן עלינו להפריך אגדה אורבאנית מס' אחת: אין חציל זכר (מעט זרעים, פחות מריר) וחציל נקבה (יותר זרעים, יותר מריר). ההבדל בכמות הזרעים נובע מריסוס בהורמונים צמחיים (אוקסינים) שנעשה על מנת למנוע נשירה של עלים ופרחים, בעיקר בחודשים הקרים. (מיותר לציין כמובן שבחקלאות אורגנית ואצלנו בשדה אין ריסוסים כאלה).

החצילים היו פה הרבה לפני החלוצים העבריים – כאמור הם ירק חשוב וותיק במטבח הערבי, והרעיון לשדך בין גריל הפחמים לחציל הגיע ודאי לאזור הזה סמוך מאוד ליום שבו הומצא הגלגל. אבל, תולדותיו של החציל במטבח של מדינת ישראל קצת יותר מפותלים. בשנות הצנע לאחר קום המדינה הומצאן מתכונים חציליים שניצלו היטב את שלוש התכונות הבולטות ביותר של הירק: זמינות, מחיר נמוך, ויכולת מדהימה לספוח טעמים. בראשית תולדות ישראל, שימש החציל תחליף נוח לדבר האמיתי. הכבד יקר? נכין חציל בטעם כבד, העגבניות שוברות שיאי מחיר? עגבנייה אחת עם עשרה חצילים, ויש חציל בטעם עגבנייה. אפילו קינוח מחצילים עם סוכר, אפוי כשטרודל, הוגש במסעדות ארצנו בתקופות מסוימות. לצד אלה, החציל כיכב תמיד ב"מסעדות מזרחיות", כמרכיב במספר סלטים שונים וכעיגולים מטוגנים, שהפכו ברבות הימים ועם התפתחות הז'רגון הקולינרי הישראלי… לאנטיפסטי. יהיו כאלה שיטענו שזהו מלך הירקות המקומיים. בכל מקרה, מדובר בחבר של כבוד במטבח הישראלי המתהווה, ובאחד הירקות המושרשים והמקומיים ביותר כאן. המבחן הראשון והחשוב של חומר גלם במטבח מקומי הוא מבחן ההסתגלות לאורך זמן, כלומר, האם הוא יופיע במתכונים פשוטים ועממיים, לצד מתכוני "יוקרה" של תקופות שפע ופריחה? החציל צולח את המבחן הזה בהצטיינות: החל מסלטי חצילים שונים, דרך מזון רחוב זמין ופופולרי – הסביח, ועד לכיכוב בתפריטי כל מסעדות היוקרה בארץ – חציל קלוי עם טחינה וכבד אווז, חציל עם טרטר טונה, קרם חצילים, ריבת חצילים ועוד.

גם שמו העברי כבר די עתיק – חידש אותו אברהם משה לונץ, סופר, מו"ל, עיתונאי חוקר ארץ ישראל וחבר בועד הלשון העברית, לפני יותר ממאה שנה. בשנת 1897 הוא תיקן את שם הירק הנפוץ על פי המילה הערבית הנדירה حَيْصَل (חַיְצַל). (שמו המקובל של החציל בערבית הוא בַּאדִ'נְגַ'אן). ומאז אנחנו לא מפסיקים לחצל…

ישנם בעולם המון זני חצילים – בצורות וצבעים שונים. אנחנו בישראל מכירים, כרגיל, בעיקר את הזן האחד הסגול-כהה הגדול והאליפטי, ובשנים האחרונות גם את הזברה המפוספס, אך ישנם גם חצילים ירוקים, חומים, צהובים, מאורכים, עגולים, קטנים וגדולים. שמו הלועזי של החציל – eggplant, כלומר, צמח-ביצה, בא מצורתם של החצילים הראשונים שהגיעו לאירופה – שהיו לבנים, קטנים ואליפטיים ודמו לביצים התלויות על שיח: (התרנגולת להמחשה בלבד… על השיח צומחים חצילים של ממש)

כדי לסבר את העין ולצבוע את הקיץ בירוק (וסגול, ושחור…), הנה כמה חצילים מזנים שונים:

אנחנו מגדלים השנה שלושה זני חצילים, שניים מהם הם מהסוג הקלאסי של חציל "ברבאבא", והשלישי הוא חציל בלאדי שנראה כאילו מישהו ניסה לשדך בין חציל לשמלת קפלים מפוארת: הוא רחב יותר (לא שמן, רחב לצדדים), ויש לו לאורכו קימורים וקיעורים, הנה כך:

החצילים הראשונים, בהיותם חברים במשפחת הסולניים, זכו ליחס חשדני ביותר  מצד האירופאים. הסולניים הם משפחת צמחים, ביניהם גם העגבנייה, הפלפל, תפוח האדמה, וכן צמחים נוספים, חלקם רעילים ביותר עד קטלניים. בשל השייכות  המשפחתית הזו נחשדו רוב בני המשפחה כרעילים. גם כיום ישנם אנשים (למשל על פי תזונה מקרוביוטית) שלא אוכלים ירקות-פירות ממשפחת הסולניים. החומרים הללו מצויים בחציל במידה פחותה, ולכן אינם מזיקים לרוב האנשים. הם  מצויים בעלים ובגבעולי הצמח בכמות גבוהה יותר. אולם בשל החשש ממשפחת הסולניים, בתחילת דרכו גדל החציל באירופה כצמח נוי בלבד – עליו הגדולים,  מבנהו המרשים ופרחיו הסגולים הגדולים תרמו כולם לשמחת הגננים בו.

כיום מכירים גם ביתרונותיו הרפואיים והתזונתיים של החציל- הוא מכיל חומרים המכווצים כלי דם על כן טובים לריפוי טחורים ופצעים מדממים. הם מעודדים הפרשת מיצי כבד ומרה ומיטיבים במקרה של אנמיה, עצירות, כיב בקיבה ודלקת במעי הגס. הוא מכיל אנטי-אוקסידנטים (נוגדי חמצון) שיכולים לסייע במניעת שבץ ודימום,  ופיטו-כימיקל, מונוטרפין, שמסייע במניעת מחלות לב וסרטן. מחקרים בודקים את השפעותיו האפשריות לסיוע במלחמה בסרטן על ידי הפחתת ההורמונים הסטרואידים שמעודדים התפתחות גידולים, ומניעת חמצון תאים שמוביל להתפשטות סרטן. מזור עממי לנשיכות עקרב הוא הנחת פרוסת חציל חי ישירות על העקיצה, וכדי  להקל על כווית קור הכינו תה מחצילים, צננו אותו לטמפרטורת החדר והניחו  קומפרסים של התה על מקום הכוויה.

ובעיקר – אכלו אותו – מאודה, קלוי, אפוי (אם מטוגן, אם השתמשו במעט שמן, כי אופיו הספוגי גורם לו לספוח כמויות גדולות של שמן בטיגון), קצוץ וטחון, ממולא, פרוס, או חתוך לקוביות. הוא שוחר שלום ובתור כך משתלב יפה עם גבינות או בשר, טחינה או עגבניות, וגם מסתדר מצויין לבדו, עם קצת מלח גס, מיץ לימון ופטרוזיליה – בתיאבון!

ולסיום מחויך – נוסטלגיה של שנות השמונים – זהו זה, חצילים, ושאר עניינים ברומו של קיץ.

שיהיה שבוע קייצי וקליל, אלון, בת-עמי, דרור, יוחאי וצוות ח'ביזה

__________________________________________________

מה השבוע בסל?

יום שני: פטרוזיליה, תירס/עגבניות צ'רי/תפו"א, לוביה תאילנדית, פלפל, חצילים, עגבנייה, אדממה (סויה ירוקה), כרישה/שום, נתח דלעת, בטטה, בצל ירוק/בצל יבש.

ובסל הגדול תוספת של: תרד ניוזילנדי/כוסברה, במיה, דלורית

יום רביעי:  חצילים/תפו"א, עגבניות צ'רי/פלפל, עגבנייה, נתח דלעת, כרישה/שום, כוסברה, אדממה (סויה ירוקה), לוביה תאילנדית, בטטה, תירס, בצל יבש/בצל ירוק.

ובסל הגדול תוספת של: תרד ניוזילנדי/מנגולד/פטרוזיליה, במיה, דלורית.

יש אפשרות להוסיף לסל מוצרים נוספים של יצרנים קטנים: קמח, נבטים, דבש, קרקרים, תמרים, שקדים, חומוס, מזון פרוביוטי, פירות מיובשים ולדר, שמן זית, לחם שאור ומאפים, מיץ תפוחים, סיידר וריבות, סילאן וחטיפי בריאות וגם מוצרי מחלבת עיזים. תוכלו לקרוא על היצרנים השונים באתר שלנו. ולמלא את ההזמנה במערכת ההזמנות שלנו (בתנאי שאתם לקוחות שלנו כמובן)

21-23 באוגוסט 2017 – עונת האין מלפפונים

אוגוסטוס קיסר, שנתן לחודש אוגוסט את שמו, רצה, מן הסתם לפאר ולרומם את עצמו, ולא תיאר לעצמו שבארץ הקודש ילווה החודש שלו באנחה ומחיית זיעה מהפנים: אח, אוגוסט… ובעצם, ברצון עז להיעלם מאקלים הלוהט למשך השבועות הקרובים, ולשוב רק כשיחלוף. מקבילו העברי, חודש אב, שמלווה אותנו בשבועות האחרונים קיבל שם מתאים לתקופה: הוא מגיע מהאכדית, מהמילה: "אבו" (קנים)כנראה משום שבתקופה זו סיימו לקצור את הקנים ולקצץ את העצים היבשים שהגיעו למלוא היובש בלהט הגדול, ושימשו בבתים האנשים ובבית המקדש. בבבלית פירוש השם הוא אש, ונראה שאין להכביר מילים מדוע השם מתאים לו – מספיק רק לצאת פסיעה אחת לחום הכבד השורר בחוץ שורף כמו תנור.

השדות שלנו, תמיד בחוץ, ובעונה הזאת הם מתבשלים בחום הכבד. רוב הגידולים כעת הם, כמובן, ירקות קיץ, אבל גם הם צריכים לעתים הקלה בעומס החום. הדרך שלנו להקל עליהם היא בעזרת השקיה תכופה, חיפוי קרקע שמונע מהמים להתאדות, וכיסוי ברשתות צל בערוגות שזקוקות לכך. חלק מהירקות שאתם מקבלים בארגז בשבועות קייציים אלה הם ירקות שהבשלתם מלווה בהתקשות וייבוש, הם כבר הוצאו מהקרקע ומאוחסנים אצלנו, ובהדרגה מחולקים לכם בארגזים. כאלה הם הדלעות, הבצל היבש, תפוחי האדמה והשום. בשדה צומחים הירקות העסיסיים והירוקים מדיירי הארגזים: עגבניות ועגבניות צ'רי, פלפלים, חצילים, לוביה תאילנדית, במיה, תרד ניוזילנדי ומנגולד, עשבי התיבול, הבטטות, הקישואים, הכרישה והבצל הירוק.

חלקם גדלים בשדה הפתוח, הירוקים תחת רשתות צל שחורות שממעיטות מעט את הקרינה, אחרים שסובלים פחות צומחים בעוז בשמש החמה. בבתי הצמיחה שלנו, החממה הגדולה והמנהרות הקטנות יותר, גדלים עגבניות, עגבניות צ'רי ופלפלים. גם המנהרות מכוסות ברשתות צל שחורות שמגבילות את כמות הקרינה ומקלות מעט על השתילים במבנה החם ממילא. רבים מגידולי הקיץ שכבר נפרדנו מהם פינו את מקומם בשדה (האבטיחים, המלונים, הדלעות, הבצלים…) וחלקים גדולים של השדות עומדים ריקים, חומים ויבשים, אוצרים בתוכם קרירות אדמתית וממתינים עם כל הטוב שבהם עד לשתילות הבאות, החורפיות, שממש השבוע החלו.

כי אוגוסט כאן והלהט פה מולך, אבל את השדות שלנו כבר מנקדים שתילים של סתו וחורף: כבר כמה שבועות שחסות ירקרקות צומחות בבטחה במנהרה המוצללת, והשבוע התחלנו בהתרגשות לשתול מחזור ראשון של שתילי סתו נוספים: כרוב, כרובית, שומר, סלק, סלרי שורש ועלים. גם זרעי גזר ושעועית נטמנו בקרקע ובשבוע הבא נוסיף אליהם ירוקי סתו ושורשים רעננים: טאטסוי, רוקט, לפת, דייקון ובצלצולים לבצלי הסתו. ואחריהם גם שתילי ברוקולי וקייל. לאחר הפוגה של מספר שבועות ללא שתילות, אנחנו שבים לטמון שתילים וזרעים ברגבים הממתינים להם, ובתוך החום הגדול, הזיעה והפה היבש, התחושה רעננה מבפנים, והציפיה לקטנטנים האלה שיגדלו מפיחה בנו שמחה רטובה וסתוית.

והמלפפונים…? התקופה הזו של אמצע-סוף הקיץ היא זמן בעייתי למלפפונים. למרות שהם יצורים קיציים, הם עמידים לחום פחות מעמיתיהם, ירקות הקיץ "הקשוחים", וכשיש עקת חום קיצונית הם נפגעים. בשרבים שהיו לפני בחודש יולי נפגעו חממות מלפפונים בכל הארץ, מלפפונים אורגניים ולא-אורגנים, כולם חולקים את אותם הקשיים… בשוק הרגיל יש ייבוא של מלפפונים כדי להשלים את החסר, ולכן הוא לרוב לא מורגש. בשוק האורגני, הקטן ממילא, כל חממה שקורסת מורגשת מאוד. בשנה שעברה שפר מזלנו כי המלפפונים אצלנו הצליחו בתקופה הזאת, אז לא חשנו בחסר שהיה בשאר המשקים האורגניים. השנה גם אנחנו בתוך הקלחת, המלפפונים שלנו סבלו וקמלו, ובשל המחסור הכללי, אנחנו לא מצליחים לקנות כמויות מלפפונים מספיקות עבור הארגזים.

שיחי מלפפונים רעננים כבר שתולים במנהרה וצומחים יפה, אבל אנחנו נתחיל לקטוף מהם בהדרגה רק בעוד כמה שבועות. אנחנו מקוים שהמחסור החריף יסתיים עוד קודם לכן ונוכל לרכוש מלפפונים לסלים עד שיתחילו היבולים אצלנו לגדול, אבל כרגע אנחנו לא בטוחים מתי בדיוק תסתיים עונת ה"אין מלפפונים". אנחנו נהנים משאר ירקות הקיץ הממלאים טת הארגזים, אבל מתגעגעים מאוד למלפפונים האהובים. מקוים שנפגוש בהם שוב במהרה.

ועד אז, אנחנו מאחלים לכם שלהי קיץ נעימים, למרות החום, תשתו הרבה ותשמרו על עצמכם מהשמש הקופחת, שיהיו ימים טובים,
אלון, בת-עמי, דרור, יוחאי וכל צוות ח'ביזה
_____________________________________

מה בסל השבוע?

יום שני: פטרוזיליה/כוסברה, דלורית/דלעת לבנה, לוביה תאילנדית, פלפל, חצילים/תפו"א, עגבנייה, תירס, בצל יבש, נתח דלעת, בטטה. בארגזים קטנים בלבד: כרישה/שום.

ובסל הגדול תוספת של: תרד ניוזינלדי/מנגולד, במיה, בצל ירוק, אדממה (סויה ירוקה)/עגבניות צ'רי.

יום רביעי: דלורית/דלעת לבנה, פלפל, עגבנייה, נתח דלעת, כרישה/שום, אדממה (סויה ירוקה), לוביה תאילנדית, פטרוזיליה/כוסברה, בטטה, תפו"א/תירס/עגבניות צ'רי. בארגזים קטנים בלבד: בצל ירוק.

 ובסל הגדול תוספת של: תרד ניוזילנדי/מנגולד, במיה, בצל יבש, חצילים.

יש אפשרות להוסיף לסל מוצרים נוספים של יצרנים קטנים: קמח, נבטים, דבש, קרקרים, תמרים, שקדים, חומוס, מזון פרוביוטי, פירות מיובשים ולדר, שמן זית, לחם שאור ומאפים, מיץ תפוחים, סיידר וריבות, סילאן וחטיפי בריאות וגם מוצרי מחלבת עיזים. תוכלו לקרוא על היצרנים השונים באתר שלנו. ולמלא את ההזמנה במערכת ההזמנות שלנו (בתנאי שאתם לקוחות שלנו כמובן)